Ова го нема ниту на филм: 9 луѓе со вистински супермоќи за кои може само да сонуваме

Кога гледаме филмови со нашите омилени суперхерои им се восхитуваме на нивните способности кои ги прават натчовечки и секако нели намерата да го спасат светот. Но, што е со оние луѓе кои не се појавуваат во филмови но сепак поседуваат одлични супермоќи? Ви претставуваме 9 неверојатни луѓе кои не се разликуваат многу од суперхероите.

1. Лив Тоу Лин: Човек-магнет

Неколку луѓе во историјата биле познати по чудни магнетни способности, но најпознатиот е Лив Тоу Лин. Овој човек од Кина може да го задржи металниот предмет на неговото тело. Научниците од Универзитетот за технологија во Малезија сфатиле дека неговата кожа има многу високи нивоа на триење, кои обезбедуваат „вшмукувачки ефект“.

2. Ши Лилианг: Тркач по вода

Одењето на вода не е чудо за Ши Лилианг. Овој Шаолин монах трчаше 125 метри на површината на водата, поставувајќи нов светски рекорд во 2015 година. Исто како во кунг-фу филмовите од 90-тите, нели ?!

3. Хаи Нгок: Никогаш не спие

Нема кафе за овој човек, тој е буден 43 години! Г-дин Нгок, од Виетнам, е роден во 1942 година и страда од тежок случај на несоница. Но, дури и без сон, тој сè уште бил ментално здрав и работел секој ден.

4. Стивен Вилтшир: Совршена визуелна меморија

Стивен Вилтшир е британски архитект и тој е познат во целиот свет поради неговата феноменална меморија: тој може да го обнови секој пејзаж, откако ќе ги погледне.

Кога бил мал, на Стивен му бил дијагностициран Савант синдром, кој го прави „гениј за визуелна меморија“.

5. Ратхакришнан Велу: Најсилните заби во светот

Уште еден Гинисов рекорд кој му припаѓа на овој маж од Индија.

Тој влечел воз (со тежина од 260,8 тони) со заби на растојание од 4,2 метри.

6. Вим Хоф: Не чувствува студ

Вечната зима не му може ништо на овој човек, тој не чувствува студ, ниту пак топлина.

Тој е автор на методот Вим Хоф, кој се темели на ментална и телесна подготовка и обука за отпорот на екстремните температури.

7. Бен Андервуд: Бетмен

Овој човек-лилјак од реалниот живот бил роден со билатерален ретинобластом, вид на рак, во двете очи. Како мало дете, наскоро ја изгубил способноста да гледа.

Тогаш мајка му забележала дека почна да прави „кликачки“ звуци. „Тој играше видеоигри, возеше велосипеди, лизгаше, се качуваше на дрвја и правеше сѐ што секогаш го правеше како никогаш да не го загуби својот вид“, вели неговата мајка.

Тој го употребил ехото од кликање да се движи во мракот (како лилјаци во пештерите) со еден вид на ехолокација.

loading...
loading...

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *