во ,

Душо, накратко. Треба да сте во градинка во 8:10-8:15, значи разбуди ја Мила во 7:30-7:35. Облечи и хулахопки…

Трпана отишла на службено патување му пишува порака на Трпе:

„Душо, накратко. Треба да сте во градинка во 8:10-8:15, значи разбуди ја Мила во 7:30-7:35. Облечи и хулахопки, темно-сините, маица од втората фиока, најдолу,
виолетова или розева блуза (фиока – втора, најдолу). Се е во плакарот.


Земи го розовиот фустан – закачен е во плакарот во одделот за кошули на малата закачалка, бели чорапчиња, сандалки. Во градинката пресоблечи ја. Пробај да и направиш
две репчиња. Шнолките се во најгорната фиока на плакарот, во бела лименка под кутиите од чевлите со слики. Потоа види какво е времето. Или облечи? розово палто,
виолетова капа и розов шал, или зеленото, плишените, иста боја капа, без марама, на нозете – новите чевли.

Провери и приготви си го сето тоа уште вечерва. Ако нешто не најдеш, ѕвони и прашувај, не спијам уште.“

Трпе одговара:

– „Решивме да не одиме во градинка“.


Супер Акција -20%

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

11 Познати личности споделуваат малку познати приказни за Киану Ривс и сега го сакаме уште повеќе

Почитуван Дедо Мраз, за оваа нова година сакам да ми донесеш 6 кубика дрва…