во , ,

Како врска со вашите родители може да влијае на вашиот љубовен живот, дури и без да сфатите

Еве 4 начини на кои родителите може несвесно да влијаат на нашите романтични перцепции и однесување.1. Да се ​​има занемарливи родители може да ве направат несигурни кога станува збор за врските.

Невнимателни и несовесни родители може да предизвикаат однесување што бараат внимание кај нивните деца. Овој вид на однесување може да се влоши со зрелоста. Игнорираните деца можат да пораснат да бидат многу осамени, честопати барајќи внимание од нивните партнери, бидејќи нивните родители ги лишиле од тоа.

Занемарувањето исто така може да предизвика проблеми со напуштање, а луѓето кои се плашат да бидат напуштени, имаат тенденција да се чувствуваат понесигурни во врска со своите најблиски. Тешко им е да веруваат на својот партнер, а исто така, најверојатно, ќе останат во нездрави врски.

2. Ако вашите родители обично не покажуваат емоции или приврзаност, тоа може да влијае на начинот на кој ја изразувате својата љубов кон вашиот партнер.

Д-р Берген изјавува дека недостаток на физичка наклонетост од родители, како што се прегратки или бакнежи, може да предизвика аверзија кон овие постапки. Д-р Скот Керол додава дека децата кои пораснале со родители кои ги обесхрабрувале да покажуваат емоции може да завршат „неискажани во нивните односи“.

Овие луѓе обично имаат потешкотии во комуникацијата со своите партнери и се борат со физичките или интимните аспекти на врската. Наместо тоа, тие прибегнуваат кон други начини на изразување на својата љбов, на пример нудат подароци и одвојуваат време за нивниот партнер.

3. Растењето со разведени родители може да  направи  да се сомневате во вашите односи.

Истражувањата покажуваат дека децата со разведени родители имаат поголема веројатност да ја изгубат вербата во брак и помалку веројатно ќе ги сметаат брачните заедници како долгорочна обврска. Д-р Керол, сепак, објасни дека 2 работи можат да им се случат на возрасните откако нивните родители ќе се разделат, или овие луѓе стануваат крајно претпазливи со своите партнери, или безгрижно нуркаат во нив, но исто така ја завршуваат врската брзо.

Експертот за врски Април Масини споделува друг став, велејќи дека сведочењето на развод и неговите последици можат да ги мотивираат некои луѓе да избегнат да ги прават истите грешки и да ги поттикнат да работат понапорно на нивните односи.

4. Имањето внимателни и експресивни родители може да ве направи поотворен и приврзани во врските.

Според резултатите од една студија, родителите кои поддржуваат воспитуваат деца со помалку проблеми во однесувањето. Д-р Керол исто така споменува дека родители со отворен ум можат да ги учат своите деца за тоа како да се справат со проблемите во врската.

Детски психолог и експерт за родители, д-р Ванеса Лапоинте, забележува дека љубовта што ја добиваме од нашите блиски служи како рамка за тоа каква мислиме дека треба да биде љубовта. Ако родителите се емотивно експресивни и присутни, на нивните синови и ќерки им е најверојатно пријатно да ги споделуваат своите чувства, мислења и наклонетост кон своите партнери.

Во случај да започнете да забележувате некои од овие негативни модели во вашата врска, еве неколку совети кои можат да ви помогнат да се справите со овие предизвици.

 • Имајте на ум дека минатите врски не мора да ги одредуваат сегашните.
  Само затоа што вашите родители немале успешен брак не значи дека и вие сте предодредени да имате неуспешна врска. Иако минатите искуства или трауми може да влијаат на вашата перспектива во животот, како возрасни, вие сте способни да донесувате свои одлуки и да ја обликувате сопствената иднина.
 • Научете од минатите лекции.
  Земете ги сите негативни спомени и искористете ги како потсетник за тоа што треба да избегнувате да правите во врска. Ако сте биле лишени од среќна или здрава семејна врска кога сте биле помлади, искористете ја оваа можност да се стремите кон подобра врска со вашиот партнер.
 • Бидете повеќе самосвесни.
  Д-р Берген предлага да размислите за вашето детство да се потсетите на вашата интеракција со вашите родители и да идентификувате дали одредени модели се манифестираат во вашите односи.
 • Пишувањето во дневник исто така може да помогне.                                                                                      Нурнете подлабоко во вашите мисли, емоции и однесување. Ако имате потешкотии да се справите со целата негативност, размислете да посетите терапевт.
 • Комуницирајте со вашиот партнер.
  Отворената комуникација промовира здрави односи и создава посилна врска помеѓу вас и вашиот партнер. Д-р Берген препорачува и истражување нови работи со вашиот партнер, поврзување на подлабоко ниво и слободно изразување на емоциите едни на други.

Што мислиш?

30 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Зошто изборот да се биде сам не е срамен, туку вистински показател дека се сакаме себеси

95 килограми помалку: Сите го знаевме како „буцко“, но актерот денес е вистински заводник од кој дамите се воодушевени