во , ,

Како изгледале креаторите на 14 брендови кои денес се популарни во целиот свет


Ако пиеме кока-кола, користиме козметика од L’Oréal или ставаме пелени од Pampers на нашето дете, веројатно не ни размислуваме кога и кој ги измислил овие брендови. На пример, Пепси е создаден од фармацевт уште во 1893 година, а храната за бебиња Гербер била развиена во 1920-тите од човек кој сакал да ја ублажи маката на својата сопруга и на сите мајки ширум светот.

1. Кока-кола

Пијалакот кој многумина го сакаат беше измислен на крајот на 19 век од фармацевтот Џон Пембертон. Самиот креатор тврди дека Кока-Кола може да излечи многу болести, вклучувајќи нервни нарушувања, мигрена и варење.

2. Данон

Компанијата Данон е основана во Шпанија од фармацевтот Исак Карасо во 1919 година. Тој ја именувал по неговиот син Даниел. Под овој бренд, Исак произведува кисело млека. Подоцна, самиот Даниел го превзел управувањето со компанијата. Денес, производите на гигантот се произведуваат под брендовите Danone, Activia, Actimel, Danissimo, Evian итн.


3. М&М

Форест Марс е најстариот син на Френк Марс, кој ја основал Mars, Inc. Неговиот татко го измислил Сникерс, а Форест ги развил баровите Марс (1932) и чоколадните дражеи на М&М (1941).

4. Colgate-Palmolive

Компанијата е основана во 1806 година во САД од Англичанецот Вилијам Колгејт. Првично, се продавал сапун под брендот Colgate. Палетата подоцна била проширена за да вклучи производи за орална хигиена, кои денес вклучуваат пасти за заби, четки, конец и средства за миење уста. Денес, целосното име на корпорацијата е Colgate-Palmolive.

5. Пепси

Пијалокот бил измислен од фармацевтот Кејлеб Брадам во 1893 година. Пет години подоцна, пијалокот беше преименуван во Пепси-Кола, а во 1923 година компанијата прогласила банкрот. Последователните сопственици и понудиле три пати на Кока-Кола да го купи овој бренд, но компанијата одбила. На крајот, во 1930-тите, профитот на Пепси се удвоил.

6. Пармалат

Потеклото на Parmalat датира од 1961 година, кога 22-годишниот студент Калисто Танти отворил фабрика за пастеризација на млеко во италијанскиот град Парма. По 2 децении, компанијата значително пораснала. Денес има 140 компании кои произведуваат производи на Parmalat и вработуваат околу 16.000 вработени.

7. Галбани

Историјата на брендот Галбани обично се датира од 1882 година, кога Игидио Галбани ја отворил својата прва фабрика за производство на млечни производи. Во 2006 година, компанијата била продадена на меѓународниот француски саем за млечни производи Лакталис, кој е сопственик на Галбани до денес.

8. Гербер

Компанијата Гербер е основана во 1927 година од Даниел Френк Гербер. Идејата дошла од неговата сопруга, која постојано правела различни пиреа за нивната ќерка, вложувајќи многу труд во тоа. Денес Гербер е една од најголемите компании за храна за бебиња во светот. Нејзините производи се застапени во 80 земји.

9. Памперс

Креатор на светски познатите пелени Памперс е Виктор Милс. Не сакал баш да ги менува платнените пелени на новородениот внук, па решил да смисли такви за еднократна употреба. Па, првите пелени се појавиле во продажба во раните 1960-ти.

10. Лореал

Компанијата е основана во 1909 година од францускиот хемичар Јуџин Шулер. Првично била специјализирана само за бои за коса, а подоцна значително го проширила својот асортиман.

11. Персил

Брендот Henkel, под кој денес се произведуваат голем број хемикалии за домаќинството, е создаден во 1876 година од 28-годишниот Германец Фриц Хенкел. Во 1907 година бил лансиран прашокот за перење Persil, со што станал првиот производ што ги комбинира функциите за перење и белење.

12. Др. Откер

Брендот Dr. Oetker е развиен во 1891 година од фармацевтот Август Откер. Точно го измерил и пакувал прашокот за пециво потребен за 500гр брашно. Треба да се напомене дека рецептот за прашок за пециво оттогаш останал ист.

13. Линдт

Швајцарската компанија Lindt ја следи својата историја до 1845 година. Тогаш Дејвид Спрунгли-Шварц (на сликата подолу) заедно со неговиот син Рудолф Спрунгли-Аман (на сликата погоре) отворил слаткарница во Цирих. Последователно, се проширил на производство на чоколадо и други кондиторски производи.

14. Нутела

Компанијата Фереро е основана од Пјетро Фереро во 1946 година. Исто така, негова идеја била да создаде тестенини, кои подоцна ќе го добијат сегашното име. После тоа, почнал да го произведува производот што го знаеме во форма на тврди стапчиња во фолија, а пет години подоцна почнал да го произведува во форма на кремаста паста.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

17 Луѓе чија необична висина го претвора нивното секојдневие во драма или комедија

Со жена ми сум во брак веќе десет години…