во ,

Кристијано Роналдо ја откри вистинската причина зошто сè уште живее со својата мајка

Еднаш, еден репортер го прашал Кристијано Роналдо зошто сè уште живее со својата мајка иако има голем успех и милиони долари. Додека некои би предпоставиле дека тој би се преселил во поекстравагантен дом, одговорот на Роналдо е навистина допирлив и може да ви ги наполни очите со солзи.

Семејството на Кристијано Роналдо живеело во сиромаштија и се соочувало со финансиски тешкотии.

Кристијано Роналдо го покажува своето длабоко почитување и љубов кон својата мајка, Марија Долорес дос Сантос Авеиро. Тој лично бил сведок на жртвите и посветеноста која таа ја покажала додека го одгледувала и никогаш не ја заборава пожртвуваноста на својата мајка..

Реклама

Како самохрана мајка, Марија Авеиро работела неуморно за да обезбеди елементарна екзистенција за своето семејство. Таа често останувала без храна и работела премногу за да биде сигурна дека на Роналдо нема да му фали нешто. Роналдо е потполно свестен за жртвите кои неговата мајка ги направила за него, и признава дека немаше да биде таму каде што е денес без нејзината постојана поддршка, совети и тешка работа.

За Роналдо, неговата мајка не е само родител, туку и херој.

Роналдо продолжи, објаснувајќи ја својата одлука: “Мојата мајка ме одгледа со жртвување на својот живот за мене. Таа одеше гладна на спиење за да има храна за мене. Немавме пари. Таа работеше 7 дена во неделата и работеше ноќи како чистачка за да ми купи копачки, така што јас можев да играм.”

Роналдо ја почитува својата мајка најмногу и го препишува својот успех на нејзината поддршка и жртви. Кога бил прашан за нивните односи, тој изразил дека сите негови достигнувања во животот се посветени на неа. Тој планира да продолжи да ѝ обезбедува сè што може да и даде.

“Понекогаш Роналдо се шегува со мене и вели: ‘Ти не сакаше да се родам. Но сега гледаш дека сум тука и помагам на сите вас’,” рекла неговата мајка.

И неговата благодарност кон неговата мајка продолжува и понатаму.

Кристијано Роналдо имаше уште еден убав момент со својата мајка кога се обратил на социјалните медиуми за да и го честита роденденот. Познатиот фудбалер споделил фотографија на својата мајка (сликата подолу) и напишал сентиментален наслов, “Среќен роденден на најдобрата мајка на светот, воин која ме научи да не се предавам, најдобрата баба која моите деца може да ја имаат. Те сакам толку многу, моја мајко! Цмок!”

Денес, Роналдо не е само глобална икона, туку и најплатениот фудбалер на светот, кој игра за Ал-Наср. Неговиот успех е целосно благодарение на моќта на тешката работа, посветеноста и љубовта и поддршката на мајка која никогаш не престанала да верува во своето дете. Роналдо знае дека целиот успех и го должи на својата мајка која жртвувала толку многу за да му даде шанса да ги следи своите соништа. И секогаш ќе биде благодарен за нејзината љубов и безусловна поддршка.


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

17 Ситуации што може да ги видите само на јавни места

10+ Луѓе кои не биле толку среќни денес