во , , ,

Моите пријателки сакаат да носам помалку откриени бикини затоа што правам на нивните сопрузи да им биде непријатно

Реклама

Сонце, песок и многу сладолед звучат како совршен излет на плажа. Сепак, не беше така за нашите читатели. Таа се чувствуваше одлично во својот нов бикини, но нејзините пријателки не беа среќни поради тоа. Дури и нивните сопрузи се вклучија, и работите се искомплицираа. Одеднаш, нејзиниот избор на костим за капење стана драма и излетот беше расипан.

Добивме порака од наша читателка.

Ви благодариме што ни се обративте! Разбираме колку е фрустрирачка оваа ситуација и тука сме да ви помогнеме.

Преразгледајте го вашето пријателство.

Проверете дали ова е еднократен инцидент или патерн кој ве прави да се чувствувате лошо за вашето тело или избори. Дали ги почитуваат вашите граници и мислења, дури и ако се разликуваат од нивните? Ако одговорот е „не“, тогаш преразгледувањето на пријателството можеби е најздравата опција на долг рок. Не се чувствувајте обврзани да го задржите пријателството ако ви носи само негативни чувства.

Најдете некој друг за на плажа.

Обидете се да го проширите вашиот социјален круг. Барајте пријатели кои ја делат вашата самодоверба и љубовта за носење бикини. Повторно поврзете се со некој кој ја дели вашата љубов за плажа и позитивност за телото. Алтернативно, можете да барате локални групи или страници посветени на активности на плажа и да се поврзете со луѓе кои планираат излети на плажа.

Не прифаќајте ја вината.


Оваа ситуација не беше ваша вина. Носевте она во што се чувствувавте удобно и самоуверено. Наместо да кажувате работи како „Можеби не требаше да носам бикини“, фокусирајте се на нивното непристојно однесување. Запомнете, не дозволувајте ова искуство да го засени вашето сјај! Продолжете да ги носите вашите омилени костими за капење и не се извинуваjте за вашето самоизразување.

Разговарајте со нив.

Разговор во моментот на жештина можеби нема да биде продуктивен. Избегнувајте да го споменете тоа во групна средба, особено ако се вклучени сопрузите. Откако ќе се смирите, предложете да се сретнете за кафе или прошетка. Ова неформално поставување може да биде помалку застрашувачко од формален разговор. Со отворена и искрена комуникација, можеби ќе успеете да го спасите пријателството.

Не сите херои носат наметки. Понекогаш, тие носат костими за капење и пристигнуваат во вистински момент.


Супер Попуст: -20%
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 Вистински приказни со шокантни пресврти во реалниот живот

Оди зајак еден ден низ шума и сретнува волчјак, па го прашува: Што си ти…