во , ,

Мојата девојка одбива да се тушира после работа и не можам повеќе да издржам

Реклама

Борбата со личните хигиенски проблеми во рамките на врската може да биде многу предизвикувачка. И токму тоа му се случува на мажот од денешната приказна. Тој се обрати на интернет за да побара совет за тоа што да направи.

Тој ја сподели својата страна на ситуацијата.

Мојата девојка, со која сме заедно веќе две години, не сака да се тушира по работа. Таа мириса интензивно на кинеска храна и можам да ја почувствувам потта на нејзиното тело која станува леплива откако се суши. Таа инсистира да се тушира секое утро, но мислам дека тоа нема смисла.

Просториите стануваат побрзо валкани и смрдливи, и не се чувствувам комотно да се гушкаме и да ја допирам толку многу затоа што знам дека не е чиста по 10-часовна смена на нозе правејќи храна по цел ден. Иако сум донекаде чистофил (понекогаш се туширам двапати на ден, утро и вечер) и кажав дека не ја сакам помалку, само сакам таа да се тушира. Таа станува тажна и тивка или се лути и вели дека не сака јас да ѝ кажувам што да прави кога е уморна.

Луѓето застанаа на негова страна.

“Тоа е гадно. Пот и нечистотија од (храната) работата и патувањето до дома. Би сакал да се туширам за да се чувствувам повторно како човек. Таа не мора да се тушира веднаш кога ќе дојде дома, само пред да оди на спиење. Тоа ѝ дава доволно време да се опушти и да се релаксира малку. Не мора дури ни да ја мие косата ако има долга коса и ѝ е тешко да ја среди потоа (нека користи капа за туширање), но барем нејзиното лице и вратот треба да бидат чисти. Во зависност од тоа колку ја сакате, можеби мотивирајте ја со тоа што ќе ѝ дадете 20-минутна масажа на стапалата или грбот по туширањето. Да се биде на нозе толку долго може да биде исцрпувачки.”

“Која е нејзината најголема пречка за да не сака да се тушира? Буквално трае неколку минути и те прави да се чувствуваш толку многу подобро. Веројатно не сакаш да го слушнеш ова, но ако вие двајца сте толку различни за работи како хигиена… тогаш веројатно нема да се подобри многу… Јас не би сакал да се гушкам со таква исто така.”

“Работев во McDonald’s и Tacobell и ми требаше да се туширам по работа. Не можев да замислам да одам на спиење со сета таа пот на мене.”

“Би рекол дека е дел од работата да се тушираш веднаш кога ќе се вратиш дома. Постојат многу такви работи. Ако дел од работата е постојано изложување на силни мириси/ароми, тоа е на што мирисаш кога ќе излезеш од работа. И замислувам дека самата личност може да остане донекаде слепа за мирисот по 10-часовна смена, но тоа е само обична логика.”

“Не ја бараш да си ги избричи нозете и да стави шминка или да облече долна облека. Бараш буквално да се истушира бидејќи била многу потна, а нејзиниот одговор е ’Не ми кажувај што да правам.’ Тоа ниво на детинетост би ме одвратило исто толку колку и телесниот мирис и нечистотијата.”

“Веројатно се поти цел ден и испарувањето од рерните/шпоретите се пренесува на нејзината кожа и коса. Како жена, разбирам да не ја миете косата секој ден, но нема оправдување да не се исплакнеш брзо.”

“Утринските туширања се за канцелариски работници, вечерните туширања се за работничката класа. Таа пораснала во средната класа, исто како и јас. За жал, таа е работничка класа, исто како и јас. Ти одржуваш хигиена за животот што го живееш. Никој во кујната не се грижи дали мирисаш на цвеќиња во првите петнаесет минути од смената, тие се грижат дали можеш да се одржиш. Исто како што никој во канцеларијата не се грижи како мирисаш наутро пред твоето туширање.”


“Работев во индустријата за храна и разбирам да бидеш толку уморен од работата што не можеш дури да се истушираш, но не делам кревет со никого. Ако не сака да се истушира по работа, најдобриот следен компромис е да спие некаде на друго место во домот.”

“Вашите грижи се оправдани. Нејзиниот умор кога доаѓа дома по работа исто така. Телесниот мирис и навиките за нега може да бидат тешки за дискутирање и поврзани со емоционални реакции. Ако можете да го надминете ова и да најдете заеднички јазик, ќе бидете посреќни и посилни.”

За многумина, одржувањето на чистотата е неизоставен дел од секојдневниот живот. Но што ако вашиот партнер одбива да се придржува до овој основен стандард, особено по долг работен ден? Ова е дилемата со која се соочуваат многу луѓе кои се наоѓаат во ситуација на отпорност на својот партнер да се истушира по работа. Тоа е деликатно прашање кое бара отворена комуникација, емпатија и можеби подлабоко разбирање на основните причини зад таквото однесување.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Приоѓа момче на девојка на журка…

15 Твитови од луѓе кои имаа посебен ден на работа