во ,

Си иде Блажо од работа, поминуе покрај на Пер’то собата, и слуша како Пер’то се моле…

Си иде Блажо од работа, поминуе покрај на Пер’то собата, и слуша како Пер’то се моле:

-Господе, благослови и мама, тато и баба, збогум дедо…

Блажо си помислил дека е чудна молитва, ама брзо заборавил на тоа…

Утрето деото умира…

После 2-3 месеци, Пер’то па се моле:

-Господе, благослови и мама и тато, збогум бабо…

Утрето сабајле, и бабата умира…

Блажо се загрижил оти видел дека Пер’то има натприродни способности…

После една недела, Блажо го слуша Пер’то се моле:

-Господе, благослови а мама, збогум тате…

Блажо каа го чул тоа, за малку шлог че го ударело…

Отишол на работ’та, се заклучил у канцелријата, никој не примал, и се заропал ракија…

Каа поминала ден’та, и каа видел дека преживеал, се враќа дома, и и вика на Мара:

-Леле Мариче колку страшна ден сум имал…

-Ти страшна ден си имал, морее мене Нацо поштарот на врат’та ми умре бре…

Што мислиш?

28 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Запознајте се со Ерис: Кучето со невообичаено долга муцка

Инфлуенсери откриле како изгледаат во реалниот живот VS. Како изгледаат на инстаграм