во , ,

12 Вистини кои треба да им ги кажеме на нашите ќерки пред да станат возрасни

Децата имаат тенденција да растат безобразно брзо. И пред да знаете, вашето бебе ќе стане шармантна млада дама која повеќе не носи училишен ранец. Сега, таа има куфер во рацете и стои на работ на зрелоста. Во такви моменти, често жалиме што немавме време да им објасниме на нашите деца некои важни работи.


Грешките се наградувачко искуство што никој не може да го избегне на патот кон среќата. Не се предавајте, туку размислете за нив, извлечете заклучоци и продолжете да се движите кон вашата цел.

Совршени луѓе не постојат. Секој не знае како да направи нешто и понекогаш не успева. Тајната на успехот е едноставна – кревајте се почесто отколку што паѓате.

Почитувајте се. Мислењата на другите луѓе не треба да влијаат врз вас. Бидете во можност да се слушате себе си и самостојно да ги одредувате предностите и слабостите на кои ќе работите.

Вашата прва љубов не мора да трае цел живот. Луѓето растат и можат да се разделат. Треба да научите лекција од неуспешните врски, но никогаш да не ја изгубите вербата во љубовта.

Љубезноста прави чуда. Дајте му комплимент на насилникот од срце и ќе видите дека тој гаден човек се претвора во момче со добра душа.

Помогнете кога имате дополнителни средства, но не давајте го последното нешто што го имате. 99% од луѓето нема да го ценат тоа. Не правете добрини за секого.

Ако сакате подобро да го запознаете момчето, видете како тој се однесува кон животните. Лице со добро срце никогаш нема да навреди мало суштество кое не може да возврати.

Не губете се обидувајќи се да ги направите работите пријатни за другите. Животот е патување каде само вие одлучувате дали сакате да се смените за да се вклопите во стандардите за да ги задоволите сите или да живеете за ваше задоволство.

Доверба во себе. Кога ќе ослабне вашата самодоверба, застанете и слушајте го срцето. Никој не знае подобро од вас што е соодветно за вас.

Не брзајте да го продадете вашиот единствен стан за да можете со вашиот сопруг да купите поголем. Секогаш имајте резервно место каде што можете да одите ако вашиот сопружник испадне дека не е некој принц.

Работите само ќе ве направат среќни за кратко време. Искуствата се повредни од работите. Не е важно колку чини вашиот телефон кога шетате низ Менхетен.

Многу пријатели од училиште ќе исчезнат од вашиот живот веднаш по дипломирањето. Ако имате среќа да останете пријатели барем со еден од нив, погрижете се за ова богатство.

Навалица Ви препорачува

KICK IT Чорапи

1,050 ден.

Што мислиш?

29 Points
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Филери VS. Природен изглед: Познати дами кои се врснички, a стареат на различен начин

15 Навики на нашите родители, чија суштина модерната младина нема да ја разбере