во ,

16 Модни правила што треба да ги запомните за да изгледате класично

Изберете или да облечете мини здолниште или да покажете деколте, но не и двете заедно

При избирањето на вашата облека, важно е да најдете правилна рамнотежа помеѓу модата и пригодноста, особено кога станува збор за фустаните и блузите. Едно златно правило што треба да го запомните е да изберете или мини-фустан или да го покажете деколтето – истовремено правењето на двете може да остави впечаток кој е малку пребрз или ризикован.

Реклама

Мини-фустанот може да биде забавен и модерен избор кој ви овозможува да ги покажете вашите нозе и да додадете младешки дух на вашиот изглед. Но, ако го комбинирате со блуза која открива деколте, тоа може да направи вашиот целокупен изглед да изгледа погоден за ноќен излез во клуб или многу неформално собирање. За да ги задржите работите класични и шик, најдобро е да се фокусирате на еден дел од вашата облека – или истакнете ги вашите нозе со мини-фустан или привлечете внимание кон вашето деколте со поскромна блуза. На овој начин, ќе постигнете совршена рамнотежа помеѓу стилот и елеганцијата.

Избегнете преголемо користење на принтови во вашата облека

Кога станува збор за вклучување на принтови во вашиот изглед, наоѓањето на правилната рамнотежа е клучно. Избегнувајте прекумерно натрупување на принтови во вашиот изглед. Наместо тоа, определете се за координација: изберете 2 принтови кои се дополнуваат помеѓу себе, како на пример 2 принтови во иста боја или принтови со различни големини кои имаат добра хармонија помеѓу себе.

Со тоа, можете да експериментирате со шари додека одржувате визуелно привлечен изглед. Совпаѓањето на принтови во иста боја може да создаде фин контраст додека комбинирањето на принтови со различни големини во хармонираните нијанси постигнува добро заокружен стил. Следејќи го овој водич, можете смело да ги носите принтовите додека ги исполнувате своите стандарди за стил и мода.

Задржете го деколтетo скромено

На работното место, од клучно значење е да се одржи професионален изглед, а тоа вклучува и да внимавате на деколтето на вашата канцелариска кошула. Општо правило што треба да се следи е да избегнувате канцелариски кошули со деколте што се нурнуваат премногу длабоко, обично на повеќе од 4 инчи од вашата клучна коска.

Почитувањето на ова упатство помага да се осигурате дека вашата облека е усогласена со професионалните стандарди што се очекуваат на работното место. Премногу ниско деколте може да го одвлекува вниманието и не може да ја пренесе сериозноста и почитта потребни за работната средина. Од суштинско значење е да се најде рамнотежа помеѓу изразувањето на вашиот личен стил, истовремено исполнувајќи ги очекувањата од кодексот за облекување на работното место.

Погрижете се сите блузи без ракави што ќе ги изберете да ги покриваат вашите раменици

Кога работите во професионална канцеларија, важно е да се облекувате соодветно. За блузи без ракави, најдобро е да бидете сигурни дека тие ги покриваат вашите раменици. Покажувањето ленти за „шпагети“ или целосното возење без прерамки обично не е вистинскиот избор за формално работно место. Следењето на ова упатство ви помага да одржите професионален изглед и да покажете почит кон околината на работното место.

Носењето 3 или 4 различни додатоци во една облека може да биде огромно и да изгледа премногу зафатено

Додавањето додатоци во вашата облека може да ја подобри нејзината привлечност, особено ако вашата облека е едноставна. Сепак, важно е да не се претера. Ограничете се да носите не повеќе од 2 парчиња накит истовремено. Ова е обично доволно за да додадете одреден визуелен интерес на вашата облека, особено ако парчињата се надополнуваат едни со други. На пример, спојувањето на ѓердан со прстен или обетки со нараквица може да создаде полиран и избалансиран изглед, давајќи и на вашата облека кохезивен и завршен изглед.

Размислете за додавање на обувки во боја на кожа во вашиот изглед

Еве еден интересен совет од појавите на црвениот тепих на Анџелина Џоли: обидете се со носење на обувки во боја на кожа. Ова е паметен трик затоа што обувките во боја на кожа можат да направат вашите нозе да изгледаат подолги со тоа што се совпаѓаат совршено со вашата тен на кожа. И не само тоа, бојата на кожа е универзална боја која е добро за секоја пригода, било да е за вечера или работна средина. За разлика од јаките бои или црни обувки, обувките во боја на кожа лесно може да се дополнат со скоро секоја облека.

Погрижете се да не се појавува кожа помеѓу вашиот кардиган и фармерките

Погрижете се да не ѕирка гола кожа помеѓу вашиот џемпер и фармерките. Важно е да се одржи координиран и среден изглед. Ако има видлива разлика, размислете за носење на маица под вашиот џемпер. Овој едноставен чекор помага во креирањето на подготвен изглед, избегнувајќи било каков неудобен или нецелосен изглед.

Задржете го стилот со откопчување не повеќе од две копчици

При изборот на вашите кошули и блузи, важно е да се најде рамнотежа помеѓу стилот и пригодноста. Добро правило е да избегнувате откопчување на повеќе од две копчиња. Ова не е само моден совет; исто така се работи за прикажување на скромност и одржување на чувство за украс. Откривањето на премногу кожа со откопчување на прекумерно копчиња можеби не е соодветно за секоја пригода. Се работи за наоѓање на рамнотежа помеѓу удобноста и пригодноста за да се осигура дека вашата облека одговара на контекстот соодветно.

Обрнете внимание на секој мал детал, вклучувајќи ги чорапите кои решавате да ги носите

Еве еден интересен трик што го забележавме кај Меган Маркл: таа често ја координира бојата на своите чорапи со нејзината облека. Ова и дава на нејзиниот изглед непрекинат и завршен изглед, што ги спојува сите елементи на нејзиниот изглед без напор. Оваа мала промена може да го надгради вашиот изглед и да ви даде слобода да испробате некои уникатни идеи за стилизирање кои можеби не би сте ги размислувале инаку.

Ако одлучите да носите кошула без сако, нема потреба да вклучите кравата

Паметното облекување значи разбирање кога одредени парчиња облека се од суштинско значење и кога тие можат да се изостават за порелаксиран изглед. На пример, ако носите кошула без сако, обично не е неопходно да носите вратоврска. Оваа одлука одразува полежерна атмосфера, а додавањето вратоврска може да направи вашата облека да се чувствува премногу формално и неусогласено.

Во секој случај затворете го средниот копче, но долното копче никогаш не треба да биде затворено

Кога станува збор за закопчување на сакото, постојат неколку важни правила кои треба да ги следите за да изгледате остро и стилски. Прво, секогаш не заборавајте да го закопчате средното копче. Ова е како сидрото на вашата јакна и помага убаво да се вклопи околу вашето тело, давајќи ви уреден изглед. Тоа е основно правило што ја поставува основата за добро склопена облека.

Сега, кога станува збор за горното копче, тоа е малку пофлексибилно. Можете да изберете да го закопчате во зависност од тоа како се чувствувате или стилот на кој ќе одите тој ден. Но, тука е клучот: никогаш, никогаш не го копчајте долниот копче. Ова е златно правило во машката мода. Одржувањето на долниот копче не само што ви овозможува удобно да се движите наоколу, туку и спречувате вашето сако да изгледа незгодно и здружено. Сè е за одржување на елегантен и полиран изглед од врвот до дното.

Кога станува збор за чорапи, обезбедете се дека се долги доволно да ги покријат вашите нозе, особено кога сте седнати

Изборот на вистинската должина на чорапи можеби не изгледа како голема работа, но тоа е многу важно за вашиот целокупен изглед. Добро правило е да одите на чорапи кои целосно ги покриваат вашите нозе, дури и кога седите. Овде не се работи само за одржување на топлина или удобност; тоа е, исто така, за да изгледате остри и склопени. Кога имате гола кожа помеѓу панталоните и чевлите, тоа може да го расипе целиот изглед. Значи, со избирање на вистинската должина на чорапите, покажувате дека се грижите да изгледате уредно и стилски.

Ако забележите етикети да ви излегуваат од облеката, добра идеја е да ги отсечете

Отсекување или отстранување на оние напорни етикети од облеката можеби изгледа како мал детаљ, но може да направи голема разлика во вашиот целосен изглед. Овие етикети, иако информативни за големината или инструкциите за одржување, понекогаш може да стојат напред и да ги прекинат чистите линии на вашето облекување. Со тоа што одделувате време за да ги отстраните, вие обезбедувате почист и уреден изглед воопшто.

Но, не се работи само за изгледот; отстранувањето на ознаките за облека има и практични придобивки. Тоа помага да се спречи каква било иритација или непријатност што може да настане од триење на етикетите со чешање на вашата кожа, особено во облеката што тесно го гушка вашето тело. Значи, со средување на тие ознаки, не само што го подобрувате вашиот изглед, туку и давате приоритет на вашата удобност во текот на денот.

Кога ќе одлучите да ја облечете кошулата, добра идеја е да го комплетирате вашиот изглед со ремен

Кога избирате да ја облечете кошулата, тоа обично покажува дека сакате поформален или уреден изглед, без разлика дали се дотерувате за работа или се стремите кон паметен-лежерен стил. Заедно со ставањето на кошулата, важно е да запомните да носите ремен.

Носењето ремен не е само стил; исто така е практично. Тоа ви помага да ги држите вашите панталони на место во текот на денот, спречувајќи ги да се лизгаат надолу и обезбедувајќи удобно вклопување. Дополнително, ременот додава допир на вашата облека, давајќи му попрефинет и склопен изглед. Значи, ако ја напикате кошулата, не заборавајте да го фатите и појасот!

Поврзете ја бојата на ременот со чевлите

Усогласувањето на појасот со чевлите е совет од класичен стил кој може да ја израмни вашата облека. Сè е за создавање на кохезивен изглед од врвот до дното. Кога вашиот ремен и чевли се со иста боја, тоа додава допир на елеганција и префинетост на вашиот целокупен изглед. Плус, тоа покажува дека внимавате на деталите и се грижите да изгледате најдобро. Затоа, следниот пат кога ќе се облечете, не заборавајте да го координирате појасот со чевлите за таа дополнителна софистицираност.

Кога станува збор за носење вратоврска, правилната должина е клучна за совршен изглед


Кога ставате вратоврска, важно е да бидете сигурни дека таа е вистинската должина за паметен изглед. Целта е врвот на вашата вратоврска да допре до половината, со благо прекрстување над неа. Ова не само што гарантира дека вашата вратоврска изгледа пропорционална со вашето тело, туку и додава елеганција на вашата облека. Освен тоа, придонесува за чист и негуван изглед, што покажува дека сте се погрижиле за ситните детали.

Изборот што да облечете не е само да изгледате добро; може да влијае и на тоа како се чувствуваме внатре. Кога внимателно ја избираме облеката, тоа е како да му изразуваме дел од себе на светот. Облеките што ќе ги изберете може да кажат многу за тоа кој сте вие како личност.


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Топ 10 најскапи изгледи на црвениот тепих од кои ни падна вилицата до подот

17 Пати кога природата ни приреди љубопитни изненадувања