во , ,

25 шокантни факти за најголемиот наркобос во историјата Пабло Ескобар

И после многу години, воодушевувањето за животот на Пабло Ескобар не се намалува. Поп културата е навлечена на приказната за овој нарко бос, а тоа не треба да нè изненадува. Луѓето сакаат да слушаат приказни за криминалци исто колку и за херои, а Ескобар бил еден од најуспешните криминалци во историјата. Дознајте како се искачил на врвот на криминалното подземје преку овие неверојатни факти.

1. Како мал, Пабло Ескобар крадел надгробни споменици и ги продавал. До својата 20-та година тој крадел автомобили и продавал канабис со тоа заработувајќи си репутација во колумбиското подземје.

2. Пабло бил роден во сиромашно семејство. Татко му бил фармер, а мајка му учителка. Неговите родители ретко биле во можност да купат храна за него и сите негови браќа и сестри.

3. Шверцувањето кокаин во САД било тешко за Пабло, па тој станал навистина креативен. Го криел кокаинот во авионските гуми кои оделе кон САД и потопувал облека во течен кокаин кој подоцна бил одделуван.

4. Не само што често шверцувал кокаин со авиони во САД, тој купил и подморница со далечински управувач и паркирал 2.000 килограми кокаин во Мајами.

5. Тој станал толку успешен во внесувањето кокаин во САД што кога бил во „најдобра форма“ шверцувал и до 50 тони кокаин дневно.

6. За време на неговото владеење како „Кралот на кокаинот“, Пабло бил одговорен за снабдување на 80% од оваа дрога во целиот свет.

7. Пабло станал најбогатиот човек на светот со богатство кое изнесувало околу 30 милијарди евра.

Што мислиш?

0 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 Слики од филмски сетови кои прикажуваат колку се моќни специјалните ефекти

10 Фотографии кои покажуваат како живеат богатите деца во Австралија