во ,

30 Фотографии кои покажуваат колку е застрашувачка неодамнешната вулканска ерупција на Филипините

Од околината на вулканот Таал на Филипини се евакуирани стотици илјади луѓе. По повеќедневното исфрлање пепел, сега вулканот започна да исфрла и лава.

Вулканот е опасно активен, предупреди сеизмолошкиот институт Фиволкс. Таал се наоѓа на главниот филипински остров Лузон, околу 70 километри јужно од главниот град Манила. Тамошниот аеродром е привремено затворен, откажани се стотина авионски летови.

Што мислиш?

24 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

30 Неверојатни илустрации кои оддаваат почит на борбата со пожарите во Австралија

Ми дојдоа 9 гости, а имам 6 столици. Имаш 3 столици?