во ,

7 Совети за тоа како да забележите лажни работи

Во денешно време, бројот на лажни предмети што лебдат наоколу расте секој ден. Од лажни паметни телефони со потенки екрани до лажни торби кои се направени и со вистинска кожа, тешко е да се забележат овие измамници – честопати се чини дека нема разлика. Но, има, треба само да погледнете малку поблиску и може да најдете мали разлики.

1. Проверете за да видите како изгледа логото на гаџетот

Лажните гаџети не се само со слаб квалитет, туку можат да бидат дури и опасни затоа што не поминуваат низ правилно тестирање или сертифицирање. Но, во случај ако сте во ситуација да не знаете дали имате лажен или оригинал, еве неколку совети.

 • Логото ќе биде отпечатено погрешно или ќе изгледа размачкано. Можете да го проверите оригиналното лого на вашиот телефон и да го споредите со предметниот гаџет. Не брзајте, особено ако ова е скапа набавка.
 • Делува премногу лесен.
 • Има жолтеникава боја наместо бела.
 • Пластиката изгледа слабо изработена или составена.

2. Проверете го металот и звукот на скапи часовници

Пазарите можат да бидат одлично место за наоѓање ретки луксузни часовници. Но, важно е да знаете како да откриете измами.

 • Најскапите часовници имаат мазни механизми, што значи дека не треба да има звуци на отчукување. Ставете го часовникот близу до увото и ако слушнете звук, подобро е да го оставите.
 • Гравурите на фините часовници се генерално поостри.
 • Лажните часовници обично се прават со поевтини и полесни материјали од оригиналните.

3. Проверете ги шевовите на облеката и обувките

Квалитетот на оригинални и скапи предмети исто така се разликува. Шевовите ќе бидат многу почисти и построги за автентични предмети, за разлика од нивните колеги. Оригиналната облека и обувки често имаат повеќе конци по квадратен сантиметар. Ниту линиите нема да бидат толку прави, бидејќи веројатно користат помалку материјал, бидејќи чини помалку.

4. Проверете ги ознаките на облеката

 • Лажните производители обично користат фабричка опрема со понизок квалитет оа можат лошо да се зашијат ознаките и етикетите.
 • Обрни внимание на деталите. Ознаката за големина ќе биде со различна боја и со слаб квалитет во споредба со оригиналното парче, а буквите на неа може да имаат различно растојание.
 • Честопати, има сериски број на ознаката за големината за поскапи брендови.

5. Проверете ја обвивката на вашата козметика и парфеми

 • Целофанот обично треба да биде цврсто завиткан околу кутиите.
 • Лажните производи често имаат понизок квалитет на пластични или метални обвивки.
 • Името на нијансата треба да биде отпечатено на налепница за разлика од кутијата.
 • Фините производи треба совршено да се вклопат во кутијата.

6. Проверете ги копчињата

Фините брендови ќе имаат пластика со добар квалитет со врежано име на компанијата. Фалсификатите ќе користат евтина, лесна пластика, а понекогаш и нема да бидат обележани. Копчињата исто така треба да се зашиваат безбедно и нема да ги држат само неколку конци.

7. Проверете го квалитетот на екранот кога купувате паметни телефони

Лажните работи можат да изгледаат неверојатно професионални, а понекогаш е тешко да се најдат разлики помеѓу нив и оригиналните iPhone-и. Но, сепак, можно е кога ќе го направите следново:

 • Кога ќе го вклучите телефонот за прв пат, екранот можеби нема да биде толку осветлен.
 • Броевите во календарот може да имаат различен фонт.
 • Екранот не треба да биде груб или зрнест. Овој вид на работа се случува кога се користи панел со ниска резолуција.
 • Сликата не треба да биде нејасна.

Што мислиш?

13 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 Илустрации ги покажуваат убавините кога живееш сам

8 Модни катастрофи кои треба да престанеме да ги правиме на плажа