во , ,

7 Строги навики за хигиена на Јапонците

Кога ќе влезат во тоалет Јапонците облекуваат посебни влечки, а тие што ги носат низ домот ги оставаат пред вратата од тоалетот.

Купи маица за 599 ден.

busted-maska-crna

Тоа што е нормално во Јапонија, честопати е чудно за нас. Во јапонските домови нивото на хигиена се одржува на многу високо ниво.

Хигиенски навики од секојдневието на Јапонците:

Кога ќе влезат во тоалет Јапонците облекуваат посебни влечки, а тие што ги носат низ домот ги оставаат пред вратата од тоалетот.

По шетањето надвор, не ги мијат само рацете, туку го плакнат и грлото.

На гостите им се даваат влечки за една употреба, кои се фрлаат откако тие ќе си отидат.

Водата од чешма им е совршена за пиење затоа што има строга контрола и таа мора да задоволува неверојатно високи стандарди за филтрација.

Кога перат облека често ја закачуваат да се суши на закачалки за да не се тутка и потоа да губат време на пеглање.

Кога се суши долната облека гледаат да ја сокријат од погледите на другите, имаат дури и специјални заштитни прекривки за тоа.

Во јавните тоалети користат специјални средства за дезинфекција и ја бришат тоалетната школка.

Зеленчукот и овошјето што го купуваат од маркетите е измиено, херметички затворено и подготвено за јадење.


Што мислиш?

27 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Се враќа Трпе од работа и гледа неговата врата разбиена…

6 Улоги играни од различни актери и тешко е да каже кој ја изведе улогата подобро