во ,

9 Работи што ги чистиме премногу често и всушност ги оштетуваме

Можеби звучи чудно, но чистењето понекогаш може да направи повеќе штета отколку добро. Некои работи не треба премногу често да се чистат и бараат посебна грижа. Тави од леано железо, дрвениот мебел, па дури и фармерките може да се уништат ако премногу ги чистиме или переме.

Крпи

10 работи што ги чистиме премногу често и всушност ги оштетуваме

Не треба да ги перете вашите крпи секој пат кога ги користите. Сосема е безбедно да користите крпа една недела, доколку внимавате добро да се исуши. Сушењето на вашите крпи не само што ќе ви заштеди време за миење, туку и ќе ги одржува во добра состојба.


Дрвен мебел

10 работи што ги чистиме премногу често и всушност ги оштетуваме

Спрејовите на восок за бришење дрвени мебел може да создаде мрсна акумулација што привлекува повеќе прашина и нечистотија кога се користи повеќе од еднаш или двапати месечно. Затоа, ако имате тенденција да го бришете мебелот секој ден, најдобро е тоа да го правите со сува крпа.

Тави од леано железо

10 работи што ги чистиме премногу често и всушност ги оштетуваме

Веројатно сте го измиле леано железо тави со детергент за миење садови повеќе од еднаш. Сепак, ова е големо НЕ бидејќи овој детергент може да го оштети леано железо. Вистинската работа што треба да направите е да користите раствор од груба кошер сол и вода за да отстрани било изгорен остаток. Важно е да ја оставите тавата да се исуши по миењето бидејќи дури и неколку капки вода може да предизвикаат ‘рѓа.

Не треба да се мие премногу често тава од леано железо. Ако можете да ја исчистите тавата со едноставно бришење, застанете таму. Не е проблем да имате мала количина масло по чистењето.

Огледало

10 работи што ги чистиме премногу често и всушност ги оштетуваме

Прскање средство за чистење стакло на огледалото секој ден може да го оштети. Црните дамки може да се појават околу рабовите или дури и во средината. Најдобро е да го чистите огледалото не повеќе од еднаш неделно за да ги избегнете овие проблеми.

Шпорет

10 работи што ги чистиме премногу често и всушност ги оштетуваме

Дури и ако готвите секојдневно, нема причина да го чистите шпоретот темелно секој ден, освен ако навистина не се извалка. На крајот на краиштата, храната не доаѓа во контакт со површината на шпоретот за време на готвењето и високата топлина ефикасно ги убива бактериите. Во ред е да го избришете шпоретот по готвењето и да го чистите еднаш месечно.

Џемпери

10 работи што ги чистиме премногу често и всушност ги оштетуваме

Сосема е во ред да се носи џемпер неколку пати пред да го измиете: до 6 облекувања, ако се носи со долна кошула. Миењето пречесто на волнена облека може да ги оштети и брзо ќе ја изгубат својата форма.

Фармерки

10 работи што ги чистиме премногу често и всушност ги оштетуваме

Во ред е да се перат фармерките по 4-5 носења. Интересно, тексас производителите дури препорачуваат да ги перете само еднаш на секои 6 месеци. За да ги одржувате фармерките свежи, можете да ги ставите во замрзнувач преку ноќ. Можете исто така да направите спреј за освежување од 1/4 чаша алкохол за чистење, 1/4 чаша вода и 3 капки есенцијално масло од лаванда.

Пижами

10 работи што ги чистиме премногу често и всушност ги оштетуваме

Перете ги пижамите еднаш неделно или на секои 3-4 дена ако се потите во сон. Туширајте се пред спиење за да ги одржите вашите пижами свежи.

Глинен чајник

10 работи што ги чистиме премногу често и всушност ги оштетуваме

Не се препорачува да се мие глинен чајник со детергент. Глината има тенденција да го апсорбира вкусот на вашиот чај и го подобрува вкусот на пијалокот. Доволно е да ги исфрлите искористените листови од чај и да го исплакнете чајникот со топла вода.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Брат, раскинав со оваа мојава…

17 Фотографии докажуваат дека мајката природа може да биде креативна