во ,

Инстаграм ѕвездата која преку ноќ загуби 70.000 следбеници

Инстаграм-ѕвездата Софи Греј четири години на нејзиниот профил објавуваше селфиња во спортски градници, снимки од брзи тренинзи и рецепти. На социјалните мрежи тоа се најбараните содржини. Потоа, преку ноќ загуби 70.000 следбеници.

– Бев девојка што споделуваше селфиња во бикини и ви велев дека морате да вежбате! Споделував снимки од тешките тренинзи и ве охрабрував да се придружите. Глумејќи ја таа девојка, собрав 420.000 луѓе. Добивав илјадници очајнички пораки од жени кои се нарекуваа мрзливи, бескорисни, одвратни само затоа што не се вклопиле во таа фитнес-рутина или план за исхрана. Поради тие пораки, решив да престанам да бидам таа девојка – истакнува некогашната инстаграм-ѕвезда.

Поради одлуката да се промени, таа изгубила 70.000 следбеници. Особено е интересна една објава на „новата“ Софи.

– Дали некогаш се извинувате само затоа што постоите? Додека денес се подготвував за работа, одлучив да не се шминкам, да ја одморам кожата. Додека одев кон работното место, си го видов лицето во ретровизорот. Мозокот ми го преплавија нешта кои ќе ми ги кажат моите колеги кога ќе ме видат. Започнав да смислувам извинување и објаснување зошто сум дошла ненашминкана. Потоа пукнав. Завршив со извинувањето затоа што се прикажувам таква каква што сум. Готово е со извинувањето затоа што не се појавувам онака како што очекуваат од мене да се појавам. Завршив со извинувањето за несовршеностите кои се совршено нормални. Завршив со идејата како треба и како не треба да се прикажуваме пред другите – напиша Софи и додаде дека нејзината објава не е повик да ѝ продаваат средства за нега на кожата.

View this post on Instagram

Do you ever apologize for just existing? While getting ready for work today, I opted for a makeupless morning to give my skin a break. As I made my way to work, I saw my face in my rearview mirror. My mind flooded with all of the things my team member would think when she saw me. I began to craft an apology and explanation for her as to why I was baring my fresh face. Then, I snapped the fuck out of it. I’m done apologizing for showing up as I am. I’m done apologize for not showing up as society thinks I should. I’m done apologizing for imperfections that are perfectly fucking normal. I’m done with this idea of how we should or shouldn’t present ourselves. So, here I fucking am. 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ (This post is not an invitation to sell me skin product. Thank you.)

A post shared by Sophie Gray (@sophiegray) on

Кога вие последен пат сте отишле на работа без шминка, со лице полно со акни? Па дури и ако сте го направиле тоа, дали сте помислиле дека некој ве гледа чудно? Кога ќе успеете навистина да дојдете до фазата „не ги забележувам“, дури тогаш полека нештата ќе почнат да се менуваат за сите нас.

Што мислиш?

5 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

62 Илустрации од нашите омилени ликови кои сигурно ќе ви го расипат детството

Мајнкрафт преживување со Лара и Марко (Епизода 3)