во , ,

Ова се гледа еднаш во животот: На крајбрежјето на Финска забележан бизарен природен феномен

Фотографиите од овалните ледени формации кои настанале по пат на случајност на островот Хаилуото на север од Финска, ги изненадиле корисниците на социјалните мрежи и многу брзо станале вирални.

Фотографиите од смрзнатите “јајца“ со различни големини ги направил жител на Оулуа и аматерски фотограф Рист Матила во текот на прошетка по плажата Марјаниеми.

Според неговите зборови, првпат се сретнал со оваа необична појава иако 25 години живее во близина на морето.

„Мојата сопруга и јас стоевме таму восхитувајќи се на неверојатниот природен феномен. Бидејќи имав камера со себе, одлучив да го засведочам овој феномен“ – изјавил Матила за националната телевизија “Ile“.

Ништо неприродно

Јоуни Ваинио од финскиот Метеоролошки завод објаснил дека “смрзнатите јајца“ иако се навистина ретки, имаат научно објаснување.

За да се појават, потребно им е ретко видена комбинација на воздухот и водни услови кои се блиску до смрзнување.

View this post on Instagram

Oletko koskaan nähnyt vastaavaa? 👀 Nämä jäiset ”kananmunat” hämmästyttivät ihmisiä Hailuodossa Pohjois-Pohjanmaalla. ⚪ Oululainen harrastajavalokuvaaja Risto Mattila osui paikalle, kun Marjaniemen rannan oli täyttänyt 30 metrin mittainen rykelmä erikokoisia jää- ja lumipalloja. Mattila taltioi näyn, jollaista ei ollut aiemmin todistanut. ⚪ Ilmatieteen laitoksen jääasiantuntijan Jouni Vainion mukaan vastaavaan lumipallomereen törmää harvoin. Ilmiö vaatii täsmälleen oikeanlaiset olosuhteet sekä ilmassa että vedessä. Hailuodon matalalla hiekkarannalla ja veden ollessa lähellä jäätymispistettä kaikki osui kohdalleen. ⚪ Jääpallo syntyy, kun vesi jäätyy jonkin kappaleen, esimerkiksi lumikiteen tai pienen kiven, ympärille. Sopivalla tuulella jäätä muodostuu koko ajan lisää ja pyörivässä liikkeessä jää muotoutuu palloksi. ⚪ Näyn todistamisessa ajoitus on tärkeää. Jääpallot voivat olla näkyvillä nimittäin vain hetken ajan. Esimerkiksi kovalla tuulella pallot kasautuvat nopeasti yhtenäiseksi kentäksi, eikä niitä enää huomaa. ⚪ Lisää harvinaisesta luonnonilmiöstä voit lukea osoitteesta yle.fi – linkki biossa #yleuutiset 📷: Risto Mattila @rismatti

A post shared by Yle Uutiset (@yleuutiset) on

“Јајцата“ се формираат околу ситните честички кои се вртат во ладното струење како снегулки со што мразот полека “расте“ околу нив.

Притоа, за овој процес клучно е да има точно одредена количина на ветер.

„Премногу ветер ќе спречи формирање на “јајца“. Од друга страна пак доколку има премалку ветер водата само би замрзнала на плажата во рамномерен слој“ – објаснил Ваинио.

Што мислиш?

26 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Мајнкрафт преживување со Лара и Марко (Епизода 3)

Овој германски овчар и оваа ласица се преслатки и неразделни пријатели