во , ,

Артист создава трогателни стрипови без користење на ниту еден збор

Адемар Виеира е артист кој во своите стрипови допира многу чувствителни теми.

Актуелната пандемија со КОВИД-19, социјалните неправди, расизмот, економската нееднаквост, смртта… илустрираните приказни на младиот Бразилец несоменено ќе ве трогнат, а не содржат ниту еден збор.

„Јас сум новинар, сценарист и илустратор кој се обидува да поврзе некои точки“ – пишува во описот на неговиот профил на Instagram.

Пандемија

Доставувачот

Хероите на здравјето

Мајка

Солзи

Black Lives Matter

Театар

Понекогаш нашите мали дела можат да променат нечиј живот. Во Бразил, вообичаено е децата да им помагаат финансиски на своите семејства со продажба на производи на улица, а ова момче е пример за тоа.

Карантин

Што мислиш?

27 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

11 Иронични стрипови за добро и лошо воспитување. Нивните „херои“ ги гледаме секој ден

Дечко влезе до колена во ледена вода во Градскиот парк во Скопје за да спаси две кучиња (видео)