во , ,

Велигденски зајчиња: Неодолив рецепт за сите генерации

Освен што е вкусен и лесен за правење, овој десерт изгледа и премногу интересно.Подгответе велигденски зајчиња и развеселете го целото семејство!

Потребни состојки:

– 1 2/3 шолја брашно
– 1 лажица прашок за пециво
– 1/4 лажичка сода бикарбона
– 1/4 лажичка сол
– 1 шолја шеќер
– 1/2 шолја павлака
– 1/2 шолја млеко
– 1 лажичка екстракт од ванила
– 3/4 шолја растопен путер
– 3 белки
– изрендана кора од 1 лимон

За декорација ви се потребни: шеќер во боја, маршмелоу, кокосово брашно и парчиња чоколадо.

Начин на припрема:

Во еден сад ставете го брашното, прашокот за пециво, содата, солта и шеќерот и се добро измешајте. Во друг сад измешајте ги павлаката, млекото, екстрактот од ванила, путерот, белките и изренданата кора од лимонот. Сето тоа добро промешајте го, па соединете го со смесата од првиот сад.

Изматете убаво со миксер, а потоа ставете ја смесата во калап за мафини. Печете во загреана рерна на 180 Целзиусови степени околу 20 минути.

Погледнете го целиот процес:

Што мислиш?

15 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

9 Интересни факти за земјата во која само 20 отсто од населението користи интернет, а 99,7 отсто од луѓето се писмени

Господине, вчера Ви испратив порака ‘Те сакам!’ но тоа не беше за Вас!…