во , ,

Како би изгледале Дали, Фрида Кало, Мона Лиза во денешницата?

Иконски уметници и ликови од уметнички дела од различни историски периоди сместени во современ контекст, е идејата на проектот кој наиде на голема популарност, на португалскиот артист Тијаго кој се потпишува како UntitledSave.

Се работи за фото манипулација со која Тијаго им дава современ лик на култни уметници или познати уметнчки дела.

Па ако се прашувате, како би изгледал Салвадор Дали како хипстер или Мона Лиза како современа модна икона, Тијаго ви ја доловува својата перцепција koja мора да признаете изгледа фантастично.

Тој за Bored Panda ќе каже дека вообичаено трансформира ликови со кои чувствува некаква уметничка конекција, па низ неговите фотографии ќе ги препознаете и Пикасо, Фрида Кало, Девојката со бисерната обетка, Ван Гог…

Што мислиш?

28 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Каде без кацига бре пи*да ти материна…

Можеби ќе ви биде тешко за верување, но овие производи навистина се купуваат