во ,

Леонардо ди Каприо и Кејт Винслет се неразделни 23 години, а на нивното пријателство може само да се восхитуваме

Реклама

Почесто отколку што не е, љубовта и пријателството во Холивуд не траат долго, но пријателството помеѓу Леонардо Ди Каприо и Кејт Винслет е сосема различно. Тие одржуваат топол однос веќе 23 години и изгледа дека ова пријателство никогаш нема да заврши.

Леонардо Ди Каприо и Кејт Винслет се запознаа на сетот на “Титаник” во 1996 година. Таа имаше 21 година, а тој 22. Тие покажаа романса на екран на толку уверлив начин што гласините за нивната врска во реалниот живот не можеа да се избегнат. Винслет повеќе пати изјави дека за време на снимањето, Лео и помогнал да се бори со нејзината ниска самодоверба. Интересно е што нивната прва сцена заедно беше каде Џек ја црташе Роуз.

Меѓутоа, кога дозна дека треба да се појави пред Лео целосно гола, таа донесе радикална одлука. Облече капут преку своето голо тело и кога за прв пат се сретнаа, Кејт го отвори пред него. Таа мислеше дека овој храбар чин ќе им помогне да избегнат непријатна ситуација за време на снимањето на сцената. И денес, тие сè уште сакаат да ги цитираат фразите од “Титаник” и продолжуваат да се смеат на нив.

По “Титаник” тие изградија силно пријателство и според самите актери, никогаш немале романтична врска. Нивниот втор заеднички проект беше филмот “Revolutionary Road” (2008). Во филмот, Кејт и Лео беа во брак. Режисер на филмот беше Сем Мендес и во тоа време, тој беше сопруг на Кејт Винслет.

По продукцијата на филмот, Лео ѝ подари на Кејт изгравиран прстен. Зборовите се тајна. За нејзината улога во “Revolutionary Road”, актерката доби Златен глобус. Додека ја примаше наградата, таа кажа неколку многу убави зборови посветени на нејзиниот партнер во филмот и тој и праќаше бакнежи. Интересно, кога беше објавено дека Кејт е победник на наградата, првата личност што ја прегрна беше Лео, а нејзиниот сопруг беше следниот.

Имало многу непријатни настани во животот на Кејт од моментот кога се запознаа со Лео. Така, актерката била во брак два пати и имала неколку тешки раскинувања. Таа има 2 деца од овие врски и одгледувањето на нив било тешко, имајќи предвид нејзиниот зафатен работен распоред. Во овие времиња, Лео дури успеал да и помогне на Кејт со децата.

Во декември 2012 година, Кејт се омажи за Нед Рокнрол, а Лео ја испрати до олтарот. Неколку години подоцна, мајката на Кејт почина од рак. Како што рече актерката, нејзиниот пријател Лео буквално ја спасил од очај.

Во 2016 година, многу актери го бојкотираа Оскарот поради дискриминација на црните актери. Истата година, Леонардо Ди Каприо беше номиниран за Оскар за филмот “The Revenant” и Кејт одлучи да го поддржи својот пријател бидејќи чувствуваше дека тој конечно ќе ја добие наградата. И таа беше во право.


Со текот на годините, пријателството на овие двајца актери-добитници на Оскар само се зајакна. Во едно свое интервју, Кејт рече дека успеале да изградат и зачуваат такво силно пријателство бидејќи никогаш не биле вљубени еден во друг и никогаш дури ни не флертувале еден со друг. Лео рече дека секогаш му било задоволство да работи со Кејт. Тој рече дека тие биле како еден единствен механизам кој функционира совршено заедно.

Дали верувате дека овие двајца актери никогаш навистина не биле вљубени?

Коментарот на Леонардо Ди Каприо за физичкиот изглед на Кејт Винслет за време на нивните денови во “Титаник” одигра клучна улога во формирањето на нејзиниот поглед кон сликата на телото. Забелешката на Ди Каприо, која го истакнува значењето на природниот облик на Винслет, се спротивстави на општествените притисоци од 1990-тите кои еднаквоста со слабост ја изедначуваа со убавината. Овој разговор не само што го зајакна нивното трајно пријателство, туку исто така ја охрбри Винслет да се залага за позитивност на телото, особено откако стана мајка.


Супер Попуст: -20%
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Тројца затвореници ги спроведуваат во затвор…

15 Холивудски ѕвезди кои лесно можат да ги надмудрат дипломците од Харвард