во , ,

Луѓето се сеќаваат на најчудните работи што ги доживеале и сè уште очекуваат да најдат одговор на…

Реклама

Внатре во секој од нас постојат драгоцени спомени, добро чувани тајни и забавни анегдоти кои ќе траат целиот живот. Но, меѓу овие моменти, можат да се појават и неразјаснети настани кои ќе останат во нашите мисли засекогаш. Во последно време, читателите почнаа да споделуваат лични мистерии од своите искуства, загатки кои останале неразјаснети и продолжуваат да ги збунуваат.

– Кога бев во прво одделение, мојата најдобра пријателка во тоа време често имаше избувнувања на гнев. Бевме на спиење кај неа дома и заспав во нејзината соба. Во средината на ноќта, се разбудив во друг кревет со нејзиниот татко. Бев многу збунета, но тој ми објасни дека таа имала избувнување и нејзината мајка легнала да спие со неа, па ме преместиле во гостинската соба. Бев мала и не разбрав дека не е нормално тој да спие со мене во истиот кревет, само ние двајца. Им кажав на моите родители кога отидов дома следниот ден, и тие беа многу загрижени, прашувајќи ме дали ме допрел и сл. Бев многу збунета бидејќи мојот чист невин ум не го разбра концептот на тоа. Сега како возрасна личност размислувам, зошто само не ме преместиле во друга соба, зошто таткото мораше да легне со мене? Тие се навистина добри луѓе и ништо не се случи, но е чудно.

– Кога бев во средно училиште, еден пријател ме повика мене и уште двајца пријатели на вечера кај него дома. Неговата мајка служеше домашна супа, која беше многу добра. Кон крајот на главното јадење, таа извади чоколадна торта за десерт. Таа секој од нас ни исече парче и го стави во нашите чинии… во кои сè уште имавме околу еден инч супа. Ние гостите си разменивме збунети погледи, но семејството веднаш почна да јаде. Се испостави дека чоколадната торта натопена во супа беше обично нешто за нив.

– Кога мојот син сè уште немаше 3 години, дојде во мојата соба и постојано ми кажуваше дека ’жената’ е во неговата и сестрината соба. Бев полусонлива и го одбив, му кажав да се гушка во мојот кревет со мене. Така тој легна со мене, но на секои неколку минути ме будеше да ми кажува за ’жената’. Потоа вели дека таа е на вратата од мојата спална соба. За да му покажам дека нема жена и да се вратиме на спиење, го земав и го прошетав по темнината од мојата соба. Стоевме во ходникот и реков, ’Види, нема жена.’ Тој го насочи прстот кон ходникот каде што немаше ништо да се види и рече, ’Мама, таа е токму таму. Тоа е жената! И ова е НЕЈЗИНАТА куќа.’ Ништо, дури ни сенка каде што посочуваше. Се обидов да не покажам дека ме исплаши и реков, ’Океј, таа мора да е добра жена’ и го однесов назад во мојот кревет каде што веднаш заспа, а јас останав будна со часови мислејќи дека оваа ’жена’ во мојот над 100-годишен стан можеби гледа како спијам.

– Ова се случи кога имав 6 години. Ми требаше да користам тоалет кај пријател, и тој ме одведе до бањата на неговите родители. Местото беше полно со секакви чудни работи: кутии, списанија, надувлив базен, многу други работи. Едвај можеше да влезеш таму. Тој извлече фиока од вградениот кабинет кај влезот и рече да мочам во неа. Мислев дека се шегува додека не мочаше и самиот. Не можев да издржам, па и јас мочав во неа. Потоа ја затвори фиоката и отидовме да си играме. Немам идеја што стана со таа фиока/куќа/семејство.

– Кога бев дете, случајно го испуштив моето мече и тој се спушти низ скалите до подрумот. Мама или тато се спуштија за да го земат и една рака му недостасуваше. Никаде не можеше да се најде. Го пребаравме подрумот и остатокот од куќата, никогаш не ја најдовме раката на моето сакан мече. Сè уште сум збунет до денес.

– Еднаш пливав во отворена вода и добив многу лош грч во ногата, моите пријатели беа доста далеку од мене на паделборди. Буквално се сеќавам дека почнав да потонувам и не можев да се вратам на површина, почнав да паничам. Потоа почувствував дека некој ме фаќа и ми помага да пливам до моите пријатели, кога погледнав кој беше, беше мојот тренер по фудбал од детството, и тој постојано велеше, ’О, драга, треба да те извадиме од водата, ајде ќе бидеш добро.’ Кога стигнав до моите пријатели, тие ми помогнаа на бордот и ме однесоа назад на брегот. Не знам зошто не се свртев да му се заблагодарам на мојот тренер по фудбал. Но, речиси бевме на брегот кога прашав каде е човекот кој ми помогна, и тие ми рекоа дека сама испливав до нив и дека немаше никој таму. До денес сè уште се сеќавам како ме влечеше од водата и како ми помагаше да пливам. Мислам дека мојот мозок се исплаши и стави стар авторитет таму за да ми помогне да се вратам безбедно… Но, дефинитивно видов и почувствував некој таму, мозокот е моќна работа, претпоставувам.

– Се преселивме во куќа во мај. На еден од првите денови во имотот, ги оставив моите AirPods на полнач на трпезариската маса, отидов во дневната соба за да бришам прашина и да вакумирам, се вратив по 20 минути и го немаше. Единственото нешто во трпезаријата беше самата маса и сет празни полици. Бев сама во куќата, мојот сопруг беше надвор неколку часа земајќи разни други парчиња мебел и кутии. До денес, сè уште не го најдов полначот. Потоа, во јуни, купив нова вода на пат кон теретана, ја користев на теретана, дојдов дома и ја ставив на кујнскиот пулт за да ја измијам и повторно наполнам за следниот ден по вечерата. Половина час подоцна, кога дојдов да ги измијам садовите, ја немаше. Мојот сопруг беше со мене цело време. Ние двајцата бевме тотално збунети. Ја пребаравме куќата од врв до дно повеќе пати и сè уште не можеме да ги најдеме овие предмети.

– Како помлад брат често ги носев облеките на мојот брат. Еднаш позајмив неговата бандана за фудбал. Неколку дена подоцна, повторно бев на фудбалскиот терен и ја видов банданата на теренот до големите постови. Испаничив, ја зедов и ја однесов дома, олеснет што ја најдов.

После една недела го слушнав брат ми како ја прашува мајка ми, ’Зошто имам две од овие?’ Држејќи ги банданите. Останав молчалив. Би замислил дека тоа сè уште го мачи до денес.


– Имам 40 години, имам многу тенка лузна на десната страна од абдоменот под стомакот. Изгледа како кога се прави операција на слепо црево. Но, нема ништо во моите медицински записи за никаква операција, разговарав со моите родители кои и двајцата инсистираат дека никогаш не сум имал никаква операција како бебе/дете. Лузната е таму колку што се сеќавам.

Имам спомени од болница кога бев помлад, се сеќавам на бања и коридор, но искрено не можам да кажам дали овие се вистински спомени или не. Секогаш кога мислам на нив секогаш ми прават да се чувствувам непријатно.

Без оглед колку ќе остарат овие луѓе, овие приказни секогаш ќе ја возбудуваат нивната фантазија и ќе ги остават во чудење.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Решиле Американците да ја испитаат штетноста на алкохолот, па дале на еден глушец да испие чаша виски…

Дошол нов генерал на должност во тврдината на Легијата на странците во пустината…