во , , ,

Мистериозна појава на небото над Турција ги загрижи локалните жители

Замислете да одите на работа наутро, да погледнете во небото и да видите нешто што личи на НЛО. Ова лесно може да се случи. Овие облаци со чуден изглед можат да бидат доста интригантни, но тие не се од вонземско потекло. Всушност, тие се нарекуваат леќести облаци. Прочитајте до крај за да го откриете дополнителниот бонус.

Ваков чуден облак е забележан на небото над Турција и ги изненади жителите кои живеат таму и целиот интернет! Формацијата на облак изгледаше како НЛО и беше прилично чудна.


На прв поглед изгледаше како вселенски брод на вонземјани од филмот „Не!“ на Џордан Пил. Но, тоа не беше случај. Овие облаци со чуден изглед имаат брановидна форма што може да ве измами да мислите дека се нешто од друга планета.

Облакот што ја предизвика целата метеж имаше речиси совршено кружен облик и се појави на небото за време на изгрејсонцето, давајќи му морничава црвено-портокалова нијанса. Се задржа околу еден час и имаше голем празен простор во центарот.

Кога ветрот дува над планински венец, може да ги создаде овие огромни, неподвижни бранови во воздухот кои изгледаат како бранови во река предизвикани од препреки. И ако има доволно влага во воздухот, движењето на овие бранови нагоре ќе предизвика кондензирање на водената пареа. Така се формираат овие единствени леќести облаци.

Откако облакот исчезна, жителите на Бурса, Турција се смирија. Иако феноменот траеше само неколку часа, тоа беше доволно за да се замислат теоретичарите на заговор.

Сличен облак беше забележан и во Калифорнија.

Кон крајот на 2022 година, во декември, истиот тип на леќест облак беше забележан над пустината Палм, Калифорнија. Луѓето се шетаа низ зоолошката градина во пустината Палм во вторникот попладне. Одеднаш тие го кренаа погледот и видоа голем облак кој личи на летечки објект.

Меѓутоа, онаа појава во Калифорнија не беше интересна како онаа од Турција бидејќи низ неа немаше сончева светлина.


Супер Акција -20%

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 Познати личности кои избрале чевли толку непријатни што се гледа дури и на фотографија

18 Родители чие искуство со модерната технологија не натераа слатко да се насмевнеме