во , ,

Неверојатни цени и недостиг на квадратура: Еден од најлибералните градови во светот – посетете го пред капитализмот да го „проголта“

Реклама

Сан Франциско, културниот центар на Северна Калифорнија, отсекогаш бил синоним за град кој живее на свој посебен начин

Тоа е место каде што куќите се обоени во викторијански стил во пастелни нијанси или бои на виножитото, а жителите еднаш годишно се облекуваат во костуми сланина или еднорози, па трчаат на трката „Bay to Breakers“.

Прогресивниот и неконформистички град во последниве децении се бори со постојаното зголемување на цените на киријата, поради поплавите од технолошките експерти кои се доселуваат во близина на Силиконската долина, и поради кои се бара квадрат повеќе.

Недостатокот на станбен простор и „лудите“ цени се едни од главните причини зошто уметниците (кои не се дефицитарни во Сан Франциско) бараат нови адреси, а бројот на бездомници се зголемува.

Од боеми и џез уметници во педесеттите години на минатиот век, до хипици и хомосексуалци кои се бореле за своите права нешто подоцна, Сан Франциско отсекогаш имал силно чувство за либерализам, толеранција и прогресивност. И навистина, таму можете да видите работи кои не постојат никаде на друго место во светот.

Од „Burning Man“, генијалниот фестивал на слободни уметници роден на плажата Бејкер во 1896 година (како би се преселил во Невада пет години подоцна), до Големата годишна борба со перници за Денот на вљубените или гордоста, за кој се вели дека е еден од најдобрите во светот, Сан Франциско е навистина единствено место.

Огромен труд е вложен во зачувување и промовирање на културата, а резултат се бројните музеи и уметничките центри. Градот е омилен и поради својата улична уметност која може да се види на секој чекор.

Најголемата концентрација на улични мурали се наоѓа во Mission District, а низ целиот град се наоѓаат мурали, фрески и мозаици.

Свој белег оставил и познатиот мексикански уметник Диего Ривера.

Сан Франциско живее и откако ќе зајде сонцето, во баровите покрај патот, бројните ресторани, клубови со електронска музика кои се отворени до утринските часови.


Иако трката за пари и напредок полека, но сигурно ја менува сликата на градот, поединци се обидуваат да ја сочуваат неговата суштина – дури и со отворање кафулиња во кои е забрането користење на лаптопи за време на викендите со цел да се поттикне комуникацијата меѓу луѓето.

Во секој случај, доколку отсекогаш сте сакале да го запознаете градот на слободата, направете го тоа пред „напредокот“ да го промени …


Супер Попуст: -20%
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Овој град е најдобрата европска дестинација со бесплатни атракции

Најдобрите средновековни дестинации во Европа од кои туристите се воодушевени