во ,

Поларно мече „се смее“ досека си игра со мајка му во руска зоолошка градина

Мајка поларна мечка и едното нејзино младенче се чини дека пукнаа од смеа додека се тркалаа во снегот во зоолошката градина во Русија.Осумгодишната мечка Коyимана живее во зоолошката градина Орто-Дојду, најстудената зоолошка градина во светот, во Јакутск, најголемиот регион во Русија.

Неверојатните слики направени од фотографката Наталија Оконешникова ја покажуваат Коyимана, која ја изгуби својата мајка на Арктикот на возраст од четири месеци, како игра во снегот.

Оконешникова рече: „Тие се гушкаа и играа пред мојот фотоапарат. Се надевам дека успеав да го споделам чувството на љубов помеѓу мајката и младенчето“.

Таа исто така рече дека ова е прв пат да може да се доближи толку блиску за да фотографира.

Откако нејзината мајка почина, Коyимана беше забележана како лебди на лебдат парче мраз на Арктикот, пред да биде спасена од тим на руски спасувачи на поларни мечки.

По неколку месеци лекување беше пренесена во зоолошката градина во Јакутск, каде сега живее.

Оттогаш роди две младенчиња, едното во 2017 година, а другото минатата година.

Што мислиш?

29 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

14 Фотографии кои докажуваат дека и храната во Јапонија е посебен универзум

10 Совети за самоодбрана кои ќе направат да се чувствувате побезбедно