во , , ,

После 13 години поминати во сафари парк, горилата Џоши ќе живее во џунгла

Тринаесет годишната горила Џоши ќе започне нов живот во дивината, односно во џунглата во Конго.

Џоши цел свој живот го поминал во британскиот сафари парк, а сега врти нов лист и ќе продолжи да живее во џунглата во Конго заедно со семејството. Оваа горила била избрана поради мирниот карактер.

Животот во дивината нема да го започне нагло, бидејќи на Џоши, кој е тежок 190 килограми ќе му помогнат две млади горили Лукелеле и Бомаса, кои се родени во џунглата, а станува збор за животни кои рано останале без мајка.Од фондацијата Аспинал се надеваат дека Џош ќе им “украде” неколку женки на мажјаците бидејќи мирните горили како него биле попривлечни.

Што мислиш?

26 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

„Симпсонови“ – интересни факти што можеби не сте ги знаеле за познатата серија

8 Фотографии докажуваат дека можете да станете колекционер, што и да собирате