во , ,

Уметник покажува што не е во ред со денешното општество, преку своите искрени илустрации

Светот, особено во лудата 2020 година, никогаш не пропушта да остави простор за социјална критика, не мора ни да се трудите многу за да најдете работи за кои иронично може да исмевате. Италијанскиот уметник Елиа Коломбо, познат на социјалните мрежи како „Гебелија“, ги пренесува недостатоците на нашето современо општество преку своите илустрации. Тие се непријатни, предизвикуваат размислување и имаат добра доза на иронија и хумор.

Уметникот кој претходно работел како доставувач на пица, а сега е професионален и добро познат независен дизајнер и илустратор, се опишува себеси како „скромен дезинфлуенсер кој ги теши вознемирените и го нарушува удобното“.

Што мислиш?

25 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 Работи во Јапонија кои прават сите да се чувствуваат сакани и згрижени

Забавни илустрации: Мајка прикажува како изгледа животот како родител