во ,

Храбра тинејџерка спаси верверички насреде евакуацијата поради ураганот Ида

(ВИДЕО) Минатиот месец, откако ураганот Ида го погоди Њу Орлеанс, 15-годишната Бејли Вилавасо и нејзиното семејство мораа да бидат евакуирани од градот. Но, дури и среде сопственото искушение, оваа девојка најде време да им подаде рака на неколку ситни души чии животи беа целосно превртени од силната бура.

Се се случи кога виде гнездо на земја. Се испостави дека ураганските ветрови предизвикале гнездото на верверица да падне од дрвото до тревата подолу. Внатре имаше три верверички, но нивната мајка ја немаше никаде. Бејли знаеше дека мора да им помогне. Таа истрча дома и ги зеде кутијата и пешкирот пред да им дојде на помош.

„Ги исушив верверичките со крпа и ги ставив во кутија со постелнина. Верверичките беа крајно летаргични и се собраа да се загреат“ – рекла девојката.

Добродушната тинејџерка не само што ги спаси од студ, туку се обрати и до член на семејството кој е ветеринар за да научи како да ги храни бебињата верверички. И со тоа, Бејли официјално стана верверичка за посвојување – и овие бебиња се чинеше дека го знаат тоа.

„Кога вервериците почнаа да јадат се, тие почнаа да добиваат енергија. По околу 24 часа, тие станаа доволно силни, па почнаа да трчаат и да играат. Верверичките почнаа да се качуваат и трчаат по мене.“

Вилавас ги нарече Алвин, Симон и Теодор, по главните ликови на детскиот цртан филм „Алвин и свирачите“. Кога девојчето и нејзиното семејство се евакуирале, таа ги зела верверичките со себе, ги чувала безбедни и ги хранела по пат. Оваа совесна тинејџерка знае дека одгледувањето верверички сирачиња е работа што најдобро им се препушта на професионалците, па се обидува да ги усвои на соодветен начин.

„Контактирав со некои центри за рехабилитација за животни, но ми беше кажано дека тие се поплавени со верверички по ураганот. Ќе продолжам да контактирам со центри за рехабилитација на животни“ – таа беше јасна, и додека не се најде соодветно решение за трите бебиња верверички, таа ќе продолжи да се грижи за нив и да ужива во среќата бидејќи ги спаси.

Што мислиш?

27 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Урнебесно: Орангутан со наочари стана хит на интернет

Шокантно видео од Малезија: Мајмуни киднапираат мачки и кучиња и ги држат како заложници