во , , , ,

Што ѕирка од прашината? Откриена необична појава на Месечината која ги воодушеви истражувачите

Површината на Земјиниот сателит очигледно крие уште многу тајни, тврдат истражувачите кои што се воодушевени со последното откритие.

Кинескиот ровер Yutu-2 кој што ја истражува површината на Месечината од јануари 2019 година, неодамна забележал несекојдневно откритие.

На земјиниот природен сателит пронашле карпа со остри рабови.

Кинеските истражувачи се воодушевени од новонастанатата ситуација, додавајќи дека на површината на Месечината очигледно се кријат уште многу тајни.

Научниците особено ги интригирал обликот на карпата која што била забиена во тлото, пренесува порталот „Futurism“.

„Типичните лунарни карпи имаат заоблени рабови поради влијанието на атмосферските појави, но ова е целосно поразлично“, се наведува.

Кинеската национална вселенска агенција (CNSA) планира детално да ја истражи карпата и прецизно да го утврди потеклото.

Најверојатно станува збор за остаток од метеорит од минатото. Тоа би покажало во која мера космичките тела ја менуваат геолошката слика за Месечината.

Погледнете го видеото: 

Што мислиш?

25 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

17 Неверојатни трансформации на холивудски ѕвезди, за чиј што младешки изглед во филмовите се погрижиле компјутерите

Дедо Петре, која е тајната за да се живее 100 години?