во , ,

10 Луѓе со големо срце кои заслужуваат бонус од Министерството за добри дела

Реклама

Животот може да не изненади со неочекувани моменти, како чувството на преплавеност од хормоните за време на бременост или збунетоста поради пропуштен лет. Но, во овие тешки моменти, добри странци често се појавуваат, покажувајќи ни дека постои добрина во светот и помагајќи ни кога ни е најпотребно, како што нашите херои имаат видено од прва рака.

– Пред десет години, непосредно пред да наполнам 21 година, се соочив со момент на инстантна карма додека се борев со невработеност и финансиски стрес. Откако напуштив ниско платена работа во локален бар, ме зафати анксиозност со само 100 долари во џебот, несигурен каде да се обратам следно.

Кога мојот пријател Џони се разболе и му требаа 80 долари за лекови, несвесно му ги дадов и останав со само 20 долари. На бензинска станица, импулсивно ги потрошив моите преостанати пари на два грепки, освојувајќи 500 долари кратко по помагањето на Џони. Ова искуство ме научи на вредноста на отпуштањето од жалењето, помагањето на другите и доживувањето на неочекувани благослови во животот.

– Бев Американка во Кина и 6 месеци бремена. Бев на железничкиот терминал и хормоните се вклучија. Почнав да плачам буквално без причина, што ме направи да плачам уште посилно. Една многу мала стара Кинеска жена ме фати за рамо и кажа нешто што не го разбрав. Потоа ме прегрна и ми даде голема прегратка.

Кога се оддалечи, ми даде голема насмевка. Тоа беше точно она што ми требаше.

– За време на летен пат од Далас до Остин пред неколку години, батеријата на мојот автомобил се однесуваше чудно, што ме натера да купам нова батерија во Остин иако тоа не беше вистинскиот проблем. По неуспешен обид да тргнам таа ноќ за да ја зачувам батеријата, автомобилот ми се расипа надвор од градот без светла.

Заглавен во скоро темнина, еден странец со камион застана да помогне, нудејќи да нè влече назад до Далас. Подоцна се откри дека тој имал терминален рак, но одлучил да го помине преостанатото време помагајќи им на заглавени патници, оставајќи траен впечаток на добрина и несебичност.

– Еден од моите најживи детски спомени е во локалниот бар и ресторан со моите родители кога имав околу 6 години, гледајќи во многу специфична кукла во машина со канџи. Тоа беше Твити Птица во вселенско одело. Бев толку скаменета што не знаев дека некој се приближил додека канџата не се спушти, ја подигна и ја пушти во отворот во еден потег.

Се свртев и видов човек кој изгледаше бездомник/транзитен, како ја зема Твити Птицата од отворот и веднаш се наведнува и ми ја дава. Никој од нас не кажа ништо, само се насмевнавме еден на друг, и потоа тој се сврте и излезе од ресторанот.

– Кога имав 9 или 10 години, го пропуштив училишниот автобус. Овој голем човек ме подигна и трчајќи кон автобусот, викаше за да го натера да застане. На крајот застана, и тој ме стави внатре и потоа замина, не можев ни да му се заблагодарам.

– Стигнав 1 минута подоцна на аеродромот за да фатам критичен лет. Луѓето сè уште поминуваа низ пасошка контрола, но не ми дозволија да влезам во линијата. Се расплакав во зоната за чекање.

Некој случаен стар човек ми даде дваесет долари и рече: „Знам дека ова не помага за тоа што го пропушти, но ако те пуштат да го земеш следниот лет барем ќе имаш за добар појадок на моја сметка. Чувај се.“ и само продолжи по својот пат. Бев занемен.

– Патувајќи од Ченај до Бангалор со автобус, сведочев на момче кое го остави својот лаптоп брзајќи да слезе. И покрај првичната неспособност на автобуската компанија, се осигурав лаптопот да стигне до момчето, кое ми се заблагодари многу, бидејќи содржеше важен проект.

Напред, во 2018 година, се најдов во слична ситуација на аеродромот во Мумбаи, заборавајќи го мојот лаптоп и надворешен хард диск. За среќа, внимателниот персонал на аеродромот ме пронајде, дозволувајќи ми да ги вратам моите работи непосредно пред да се качам. Овој инцидент ме натера да размислувам за поврзаноста на постапките и нивните последици, зајакнувајќи ја мојата верба во суптилните начини на кармата.

– Имав прекин на врската и седев во плаза со пријател кога решив да пробам некаков вид безмлечен замрзнат јогурт во една од продавниците таму. Внатре, работниците зборуваа додека ми помагаа, и очигледно, девојката која ми ставаше минуваше низ нешто во тој момент исто така. Ме погледна и рече, „Тажна сум. Дали си и ти тажен?“ Одговорив, „Да“,  и таа ми го даде мојот замрзнат јогурт бесплатно.

– На само три недели до мојата свадба, налетав на идеалниот венчален фустан со цена од 60 долари, но се мачев да најдам локален шивач за да направи измени во многу краток рок. Додека разговарав за оваа дилема за време на паузата за ручек во болница, една медицинска сестра од центарот за рак ме слушна и ми ги понуди своите услуги. Таа наплати исклучително ниска такса од 50 долари за измените на венчалниот фустан, и организиравме фитинзи за време на нашите паузи за ручек.


Во текот на фитинзите, се поврзавме преку нашите животи и таа сподели дека шиењето ја потсетува на нејзината покојна мајка, со која некогаш шиеше. Кога го подигнав совршено изменетиот фустан, таа одби да ги прифати парите, инсистирајќи дека тоа е подарок во чест на нејзината мајка. Преплавена со благодарност, споделивме солзи, и се заветив дека еден ден ќе ја пренесам нејзината добрина.

– Чекав на семафор да преминам улица. Падна малку дожд и не носев чадор тој ден (не ми пречи дождот, па не ми беше голем проблем). Меѓутоа, еден маж се приближи до мене и го држеше својот чадор над мене додека чекавме да преминеме. Не беше многу, но ме направи многу среќен.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маж и жена купиле плакар…

Дошла жена во посета на мажот во затвор…