во , , ,

10 Најдобри филмови за 21. век: Дали сте гледале некој од нив?

Реклама

Во конкуренција од 100 филмови, публиката гласала за 10 најдобри филмови кои не се дел од Холивудската продукција, а ве тераат да размислите. Гардијан вака пресуди:

1. Скриено (2005)

Во филмот се зборува за тоа како популарниот ТВ водител добива мистериозна касета која му го менува животот.

2. ЗАМА (2017)

Екранизацијата на романот на Антониј Ди Бенедета, кој говори за шпанскиот офицер кој служи во Јужна Америка. Еден од најдобрите филмови во историјата на киното.

3. Синот на Шаул (2015)

4. Бел материјал

Филмот говори за бела жена која поседува плантажа за кафе во Африка. Во земјата се распламнува војна, а таа тврдоглаво одбива да го напушти ова место.

5. Лопови

Неверојатен филм за природните меѓучовечки односи и за тоа што значи да се биде семејство. Гледачите можат да видат како едно семејство се обидува да преживее под тешки животни околности. Но, ова воопшто не е некоја драма за сиромаштијата, бидејќи се случува неверојатен заплет.

6. Голема убавина

2013. година Паоло Сорентино направил сензационалниот љубовен филм „Голема убавина“. Неопходно е да го погледнете овој филм.

7. ИДА

Филм кој му донесе светска слава на Павле Павликовски. Ова е приказна за млада монахиња која е во потрага за гробот на своите родители кои погинале во текот на Втората Светска Војна.

8. Еден и два

Едвард Јанг направил одличен филм за едно семејство, прикажувајќи ги настаните од перспективата на таткото, синот и ќерките.

9. Дете


Филмот на браќата Дарден раскажува приказна за млад, сиромашен и неодговорен брачен пар кој има дете, син. Таткото, кој се занимава со ситни кражби, одлучува да го продаде синот и на тој начин да се ослободи од обврските и да се збогати.

10. 45 години

Срцепарателна драма на Едру Хеј кооја се фокусира на постар брачен пар. Планираат да прослават 45. годишница од брак. Во меѓувреме, сопругот добива вест дека телото на жената која му била долгогодишна љубовница е најдено на планина. Оваа вест ќе ги натера и мажот да го преиспитаат својот живот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Померанецот мрази да се тушира, а неговиот поглед тоа јасно го покажува

6 Чудни работи што може да ги видите само во Русија