во ,

10 Суптилни детали во изгледот што можат да ја издадат вашата вистинска возраст

Живееме во ера каде грижата за вашиот изглед стана не само норма, туку и задолжителна. Сепак, многумина од нас често мислат дека само видливите делови од телото, како лицето, вратот и рацете, бараат посебно внимание. И многу малку луѓе се загрижени за овие детали што можат полесно да ја откријат нашата возраст отколку што мислиме.10. Трепките

Нивото на естроген, кој е хормон одговорен за младоста и здравјето на вашата кожа и коса, постепено се намалува со возраста. Влијае и на вашите трепки – тие стануваат пократки, полесни и кршливи.

Како да се спречи тоа:

За да се избегне ова, експертите препорачуваат да ја отстраните шминката за очи пред спиење и да не користите превиткувач за трепки премногу често затоа што агресивното виткање може да ги оштети, па дури и да скрши кревки влакна на очните капаци. Ако трепките ослабнале со текот на времето, негување со балсами и серуми можат да помогнат да се врати нивната состојба.

9. Веѓи

Нашите веѓи стануваат потенки од истата причина и тие го губат сјајот и бојата. Како резултат, тие стануваат скоро невидливи, оставајќи ги вашите очи да изгледаат помалку експресивни.

Како да се спречи тоа:

Можете да ги вратите веѓите на начин споменат погоре со помош на достапни производи што може да се најдат дома или во професионални центри за убавина. Дома, ќе ви треба молив со соодветна нијанса, добра четка и гел за фиксирање. Но, ако сакате да ја поправите ситуацијата на порадикален начин што има подолготраен ефект, одлучете се за миклитерање на веѓите. Сепак, пред да одлучите да ја направите оваа постапка, треба да се консултирате со дерматолог за да избегнете можни компликации.

8. Коса

Сивата коса е еден од најочигледните знаци на стареење. Но, освен тоа, дебелината и структурата на косата исто така се менуваат со возраста. Косата станува потенка и полесна, а многу фоликули престануваат да создаваат нови влакна. Како резултат, количината на косата се намалува, а скалпот станува повидлив.

Како да се спречи тоа:

Не можете да го вратите времето, но може да го забавите процесот на стареење на вашата коса. За да го направите ова, изберете ги вистинските производи, не заборавајте на исхрана, не користете премногу шампон и обидете се да ја миете косата најмалку двапати неделно.

7. Нос

Причината зошто нашиот нос расте во должина и опаѓа со возраста е бесконечното влечење на гравитацијата и постепеното распаѓање на протеините, колагенот и еластинот во вашата кожа, особено во носот.

Како да се спречи тоа:

Иако овој процес е сосема природен, ретко кој прифаќа такви промени. Но, не грижете се, можете да го поправите обликот на носот без штетни процедури. Само користете едноставна контура.

6. Усни

Нашите усни стануваат потенки со возраста, а нивните контури се замаглуваат. Ова е затоа што нашето тело почнува да произведува помалку колаген. Оваа супстанца е одговорна за јачината и еластичноста на кожата и им дава форма на усните. Ултравиолетовата светлина исто така придонесува за овој процес. Има штетно влијание врз состојбата на вашата кожа како целина.

Како да се спречи тоа:

Усните од негативните ефекти на сонцето можете да ги заштитите со мелем и кармин кои имаат УВ филтри. И, за да ги вратите усните на нивниот свеж изглед, одлучете се за трајна шминка. Сепак, пред да закажете состанок за оваа постапка, внимателно проучете ги можните несакани ефекти и проверете дали специјалистот го има потребниот сертификат.

5. Карлица

Студиите покажуваат дека карлицата на жената се стеснува со возраста. Коските на овој дел од телото растат кога жената е сè уште млада, но штом го достигне врвот на плодноста, процесот станува обратен. Така, карлицата кај жена над 70 години е потесна од една кај средовечна жена.

Како да се спречи тоа:

За жал, не можете да направите ништо во врска со тоа. Единствениот излез е да ги одржувате вашите коски здрави што е можно подолго. За да го направите ова, мора да ја ревидирате вашата исхрана со јадење повеќе свеж зеленчук, храна богата со протеини и калциум. Вежбите со тежини исто така можат да помогнат во зацврстување на важите коски.

4. Стапала

Промени во хормоните го прават најоддалечениот слој на нашата кожа подебел. Покрај тоа, поткожното ткиво станува потенко со возраста. Како резултат на тоа, кожата станува сува и затегната. Ова е особено точно во областа на стапалата: кожата станува груба, ронлива и се покрива со пукнатини.

Како да се спречи тоа:

Користете хидратантна крема дневно за да спречите лупење и затегнатост.

3. Колена

Колената треба многу да се движат, па не е изненадување што кожата на нив се протега. Покрај ова, мускулите и лигаментите на коленото стануваат послаби со возраста, што влијае на изгледот на нозете и предизвикува болка и непријатност.

Како да се спречи тоа:

За жал, невозможно е да направите колената да изгледаат помлади. Но, можете да го спречите нивното стареење со зајакнување на мускулите со помош на чучњеви, редовно одење и возење велосипед.

2. Пазуви

Областа на пазувите може да ја открие и вашата возраст. Кожата таму е многу чувствителна и ја губи својата еластичност доста рано.

Како да се спречи тоа:

Наместо да ги криете рамената под облеката, обидете се да го одложите попуштањето на кожата на пазувите што е можно подолго. Областа на рамото бара исто ниво на вежбање како и стомачните. Затоа, не заборавајте да се фокусирате на оваа област кога вежбате. За да ги тонирате трицепсите, обидете се да направите склекови и други вежби за градење трицепс.

1. Зеници

Со текот на времето може да се ослабат ситните мускули кои ја контролираат големината на зеницата на вашите очи. Зениците стануваат сè помали и помалку реагираат на промените на светлината. Затоа на луѓето во шеесеттите им треба 3 пати повеќе светлина за удобно читање во споредба со оние во дваесеттите години. Помалите зеници го отежнуваат гледањето ноќе.

Како да се спречи тоа:

За жал, тешко е да се спречат промените во внатрешните структури на очите. Редовните офталмолошки прегледи, правилната исхрана и одржувањето на нормалното ниво на шеќер во крвта и крвниот притисок ќе ви помогнат да избегнете сериозни промени на видот во староста.

Што мислиш?

27 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

8 Познати личности чие академско достигнување оди подалеку од глумата

15 Од најчудните сцени кои ги забележал човек кој посетил преку 50 земји во светот