во ,

10-те Најубави мажи во светот според науката

Човечката убавина одамна е предмет на интерес на научниците. Додека стандардите за убавина варираат во различни култури, една неодамнешна студија на д-р Џулијан Де Силва, пластичен хирург, идентификуваше специфични физички квалитети кои вообичаено се сметаат за привлечни кај мажите. Користејќи го златниот пресек, д-р Де Силва ги оценил цртите на лицето на машките познати личности за да го одреди нивното целокупно естетско совршенство. Значи, кои се мажите кои ги отелотворуваат овие карактеристики? Прочитајте за да дознаете.

10. Рајан Гослинг – 87,48%

Рајан Гослинг, најпознат по улогата во The Notebook, е олицетворение на холивудски срцекршач. Тој е познат по својата триаголна форма на лице, длабоко поставени сини очи и мирно однесување. Сепак, според Златниот сооднос, неговиот нос и брадата се неговите најдобри карактеристики.

9. Канје Вест – 87,94%

Канје Вест, еден од најуспешните музичари на сите времиња, е познат по својата непоколеблива самодоверба и шарм. Неговата впечатлива брада и издлабена вилица му даваат препознатлив изглед што го издвојува од другите мажи на оваа листа. Сепак, според студијата, неговите усни постигнале најнизок резултат од 72,8% во споредба со другите црти на лицето.

Реклама

8. Идрис Елба – 88,01%

Актерот Идрис Елба има дефинирана четвртаста вилица и „ловџиски очи“ што му ги донесоа титулите за најсекси маж на Есенс во 2013 година и за најсекси маж на магазинот „Пипл“ во 2018 година. Брадата е најпривлечниот дел од неговото лице, според златен сооднос. Сепак, неговиот нос добил најнизок резултат во истражувањето.

7. Дејвид Бекам – 88,96%

Дејвид Бекам е познат по својот добар изглед. Има симетрично лице, силна линија на вилицата и високи јаготки, карактеристики кои генерално се доживуваат како привлечни. Врз основа на оценката за златен однос, основата на носот и ширината на усните се некои од неговите најдобри карактеристики, со 99,8%.

6. Хју Џекмен – 89,64%

Хју Џекмен, актерот кој изгледа подобро со годините, добил највисока оценка за обликот на носот, објави Златната секција. Сепак, има помали резултати за усните и растојанието помеѓу очите.

5. Џорџ Клуни – 89,91%

Не може да се негира дека Џорџ Клуни има силна структура на коските и полиран изглед што му дава лежерен шарм што го издвојува од другите мажи. Сепак, според пресметките, најнеповолна карактеристика му е челото.

4. Бред Пит – 90,51%

Шармантната комбинација на мажествени, груби црти и помек, момчешки израз на Бред Пит, заедно со неговите очи кои згрчени кога тој се насмевнува, јасно покажува зошто тој е вклучен во многу значајни листи на најсекси мажи во Холивуд. Тој постигнува највисоки резултати за растојанието меѓу очите, но значително помали за обликот на носот.

3. Бредли Купер – 91,08%

Бредли Купер го обезбедува третото место на листата на д-р Де Силва. Тој постигна високи резултати на резултатот Златен сооднос за положбата на очите, усните и брадата, но значително понизок за обликот на носот и лицето.

2. Хенри Кавил – 91,64%

Добриот изглед на Хенри Кавил го привлече светското внимание, а стандардите на Златниот сооднос не можеа а да не обрнат внимание и на него. Според проценката, тој постигна највисок резултат за усните и челото, а исто така постигна многу добар резултат во односот нос-усни и положбата на очите.

Но, дури и најдобрите од нас имаат свои слаби точки, а за Кавил тоа е растојанието меѓу очите. Но, ајде да бидеме искрени, кој гледа на растојанието меѓу очите кога има толку преслатка насмевка и убиствени усни?

1. Роберт Патинсон – 92,15%

И тапани, ве молам… Носителот на титулата најзгоден маж на светот според науката е никој друг туку Роберт Патинсон! Стигна во првите 5 за речиси секоја категорија благодарение на неговите класично обликувани карактеристики и вилицата што можеше да сече стакло. Секако, неговите усни не се толку полни како што некои би сакале, но никој не е совршен!


Кул Маици: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

29 Луѓе кои го објаснија вистинското значење зад нивните тетоважи

17 Фотографии кои докажуваат дека работите се подобруваат со текот на времето