во , ,

11 Познати актери кои долго ќе ги паметат своите костими и шминка како лош сон

Понекогаш актерите мора да издржат многу часови шминка и да носат непријатни и често тешки костими за да се вклопат целосно во нивниот лик. И често сето ова влијае на здравјето, а самото снимање актерите го паметат како еден најкошмарните денови во животот.

1. Ден Стивенс, „Убавицата и Ѕверот“ (2017)

Во костимот на Ѕверот, Ден Стивенс толку многу се згреал, што морал да носи специјален елек со цевки што биле поврзани со ладна вода, за да се излади. А за да не ослабне од потење и да ја одржува физичката форма, секој ден јадел по 4 порции помфрит.

2. Крис Еванс, „Капетан Америка: Првиот одмаздник“ (2011)

Според стандардите на суперхероите, костимот „Капетан Америка“ што го носи Крис Еванс за првите и следните филмови „Одмаздници“ е прилично едноставен. Проблемите на сетот биле предизвикани само од тесниот шлем. Штом актерот го ставил на главата, почнал да има главоболки.

3. Дејн Дехан, „Неверојатниот човек-пајак 2“ (2014)

Актерот Дејн Дехан, кој ја игра улогата на Грин Гоблин во филмот, морал да носи костум тежок 22 килограми. Целиот процес на подготовка за снимањето траел 3,5 часа.

Последната битка помеѓу Грин Гоблин и Спајдермен, која е снимена во вистинска саат кула, станува тест за Дехан. За време на снимањето, температурата во просторијата се искачила на 46 степени. На членовите на тимот им било наредено да истураат кофи мраз врз главата на актерот и костумот помеѓу кадрите.

4. Ентони Даниелс, Војна на Ѕвездите: Епизода IV – Нова надеж (1977)

Костимот на Ентони Даниелс, играјќи ја улогата на роботот C-3PO, се состои од делови изработени од фиберглас, пластика и алуминиум. Оваа облека не дозволува лицето да прави ненадејни движења или да дише целосно. Облекувањето и соблекувањето траеле по 2 часа.

За време на снимањето, костумот постојано го гребел актерот со острите рабови, а еднаш, поради неисправна батерија, Даниелс бил речиси „жив печен“. А хемискиот мирис на бојата што го покривала костимот, го прогонувал актерот уште долго време после снимањето.

5. Патрик Стјуарт, „Ѕвездени патеки: Следната генерација“ (серија, 1987-1994)

Актерот, кој го играше капетанот Жан-Лук Пикард 7 години, морал да носи костим од ликра, направен за една големина помал, за да создаде совршено мазна површина на истиот. Ова довело до страшно оптоварување на рамењата, вратот и грбот.

„Го мразев овој костум. Се ослободив од него по втората сезона на шоуто, благодарение на мојот хиропрактичар. Тој ми понуди да го тужи студиото ако продуцентите не ја отстранат таа облека од мене “, изјавил Патрик Стјуарт во едно интервју.

6. Шон Остин, Господарот на прстените (2001-2003)

Актерот морал да носи лажни хобитски нозе со кои може да трча и да се качува по ридови. Лажните нозе биле залепени за нозете на актерите, а Шон Остин и останатите актери требало да стојат така неподвижни по еден час, во спротивно лажните стапала се деформирале.

7. Џон Рис-Дејвис, Господарот на прстените (2001-2003)

Додека го играл Гимли во трилогијата Господар на прстените, актерот Џон Рис-Дејвис развил толку силна алергиска реакција на шминката што неговото лице отекло. Џон бил во постојана болка. Затоа, тој можел да снима само секој втор ден, така што да неговата кожа има барем еден „слободен ден“.

На прашањето дали ќе ја повтори улогата во „Хобит“, тој одговорил не, бидејќи не бил сигурен дали неговото лице „физички е способно повторно да издржи една таква казна“.

8. Том Фелтон, серија филмови за Хари Потер

Том Фелтон, иако не облекол никаков костим за време на снимањето на филмот „Хари Потер“, исто така бил засегнат од шминката. Поточно, неговата коса. Актерот природно има кафеава коса, па за улогата на Драко Малфој, тој морал да ја обелува косата на секои 10 дена за да ја одржи карактеристичната фризура на ликот.

9. Џеф Голдблум, Летај (1986)

Во овој фантастичен хорор филм, главниот лик, игран од Џеф Голдблум, постепено се трансформира во мува. Актерот морал да седи на стол 5 часа додека чека шминкерите да ја нанесат соодветната шминка на лицето и телото.

До крајот на филмот, Џеф Голдблум изгледа многу малку како човек. Постојаното носење костим од латекс, изобличувањето на контактните леќи, како и продолжената примена на шминка, го умориле максимално актерот.

10. Рон Перлман, Хелбој (2004)

За да го глуми суперхеројот, Рон Перлман носел специјален костум направен од протези од пена што го покриваа грбот и градите. На актерот му биле потребни 4 часа за да се отелотвори во Хелбој. Севкупно, актерот бил 86 пати шминкан за снимање.

11. Џони Деп, „Едвард Раце – Ножици“ (1990)

Снимањето се одвивало за време на жешкото лето во Калифорнија, поради што се на сетот за снимање прегреало. Џони Деп исто така бил во невоља. Неговата облека била изработена од материјал поради кој актерот уште повеќе се потел. Ова станало јасно кога режисерите ја снимиле сцената во која Едвард бега – по неколку проби актерот ја загубил свеста поради топлотен удар.

Што мислиш?

27 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 Комплетни трансформации во изгледот кој ќе ве натераат да се запрашате дали се работи за исти личности

30 Причини зошто не е паметно да им се даваат детски боенки на возрасни