во , ,

12 Луѓе кои се’ уште не веруваат во сериозноста на Ковид-19

Со повеќе од 37 милиони луѓе заболени на глобално ниво, и повеќе од 1 милион мртви, глобалната пандемија ги промени животите на сите во огромна мера. Како што се приближуваме кој вториот вирусен бран, сите веќе ја имаме видено сериозноста на пандемијата, нели?

Изгледа, не баш. Постојат луѓе кои се’ уште веруваат дека е конспирација или шега на која „неразбудените“ луѓе ѝ веруваат. Страшно е, и е тешко да се сфати колку игнорантни се некои од нас.

Ова се фотографии сликани најчесто во САД, но и на други места во светот. И нажалост, повеќето од овие случаи потсетуваат на секојдневните луѓе кои ги гледаме по улиците низ Македонија.

Луѓе возат до други држави за да не мора да носат маска во супермаркет

Жена која повикала полиција на пицерија која не ја пуштала да влезе без маска

Училиште кое на рекламните постери за тоа како се почитуваат мерките, буквално ја има фотошопирано маската на професорката

Фудбалска игра на амерички колеџ

…стреа наместо маска?

Амерички политичар кој не носи маска околу пациенти и здравствени работници

Украинска политичарка со домашна плетена маска

Реклама за Дедо Мраз кој не се плаши од Ковид и оди по домови.

Социјална дистанца на училиште

Девојка која си ја користи раката како маска

Што мислиш?

17 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Куче или мачка? Одговорот на ова прашање открива многу за вашиот карактер

7 Намирници за зајакнување на имунитетот и спречување на грип и настинка