во , ,

12 Морничави приказни кои ги отфрлија сите очекувања

Животот носи мистериозен пресврт што го прави непредвидлив и полн со  изненадувања токму кога најмалку ги очекуваме. И покрај непријатноста и повремената морничавост поврзани со овие настани, тие оставаат трајно влијание, придонесувајќи за нашиот раст како посилни и позрели луѓе. Приказните во оваа компилација сигурно ќе ги зачудат дури и најиздржливите меѓу нас.

Реклама

– На мојата  пријателка ѝ беше кажано дека е посвоена, дека и двајцата нејзини родители загинале во сообраќајна несреќа кога таа била само бебе, а нејзиниот вујко ја посвоил и ја одгледал. Години подоцна, еден маж ѝ праќа порака на Фејсбук велејќи дека е нејзин полубрат.
Се испостави дека таткото ја преживеал сообраќајната несреќа и подоцна се преженил. Нејзините посвоени родители ја лажеа, како што знаеја цело време. Таткото едноставно не сакаше да ја задржи. Но, приказната не завршува тука.
Нејзиниот биолошки татко сакал да ја запознае. Се бори со идејата повторно да се поврзе со него бидејќи и го мрази и го сака. Го мрази што не ја сакал и има ново семејство, го сака што сака да направи разлика во нејзиниот живот и повторно да се поврзе.
Во секој случај, таа го презема ударот. Шест месеци подоцна, тој умира од рак на белите дробови.  

– Тетка ми една вечер заспала на каучот, а вујко ми спиеше горе. Таа се разбудила околу 12 часот од еден случаен маж кој зјапал во неа додека таа спиела. Тој рекол: „Човекот горе цврсто спие“, што покажува дека влегол, ја видел тетка ми на каучот, погледнал наоколу, го набљудувал вујко ми како спие горе, а потоа седнал и гледал.
Таа му рекла да си оди, а за среќа тој си заминал. Влегол од задната врата. Живееме во релативно безбедна област! 

– Имав околу 10 години. Бев на училиште, но мајка ми ми кажа дека размислува да ме однесе на лекар попладне поради повторливи проблеми со очите.
За време на ручекот, бев во трпезаријата кога директорката ми рече дека има такси надвор за мене и треба да одам. Претпоставував дека мајка ми го резервирала за мене, бидејќи не може да вози. Ги расчистив работите и си ја зедов чантата.
Само што требаше да заминам, се сетив дека мојата јакна беше во мојата училница. Побрзав да го земам и тргнав кон таксито. Директорката ми рече дека доцнам, а таксито отиде без мене. Се вратив на час, панично дека мајка ми ќе ми се налути.
Училиштето заврши, а мајка ми ме чекаше пред портите. Се расплакав, се извинив што го пропуштив таксито и мислев дека сум во голема неволја. Таа никогаш не нарачала такси и немаше поим за што зборувам. На крајот не закажала лекар.
Никој никогаш не дозна кој го нарачал таксито или кој е возачот. Мајка ми не сака да размислува што ќе се случеше ако не ја заборавев јакната и влезев во тоа такси.  

– Бев во летен камп, а мојата група се враќаше во нашиот студентски дом доцна во ноќта, околу 5 или повеќе луѓе. Како што се сопнавме, еден човек во темна облека одеше кон нашиот студентски дом, а ние го повикавме. Никогаш не го погледнав добро неговото лице, но немаше многу возрасни во кампот, а овој човек беше еден од нив.
Тој тргна во брзо и исчезна зад голема грмушка. Мојот другар и јас трчавме по него, мислејќи дека е од кампот. Дојдовме зад грмушката најмногу 5 секунди подоцна, и… ништо. Тој исчезна.
Најблиската зграда беше достапна од задната страна каде што тргна. Областа зад неа беше шумска површина и беше целосно осветлена. 
Тој целосно исчезна. Немаше шанси да не го забележиме на некој начин. Сите беа чудни. Сè уште не можам да го објаснам тоа воопшто.  

– Се занимавам со фотографирање на недвижнини. Еден ден бев сам и фотографирав празна куќа. Имав навистина непријатно чувство дека не сум сам. Веќе ја проверив целата куќа пред да почнам да фотографирам, но постојано добивав чувство дека има некој друг. Чувството беше толку силно што ми се слоши и ми се гадеше.
Се чувствував како мало дете исплашено од темнината. Како што завршив со снимањето на последната соба во куќата, чувството дека некој е со мене беше толку поразително што прилично брзо излегов од куќата кога ја направив последната фотографија. Се чувствував подобро кога излегов надвор, но сепак имав непријатно чувство.
Брокерот и нејзиниот сопруг завршија навлегувајќи во патеката додека ги завршував фотографиите од предниот дел на куќата. И двајцата влегоа во куќата за да ја подготват за прикажување. И двајцата ги забележав со аголот на моето око преку задниот прозорец, но со нив имаше и трето лице. Бев збунет затоа што дојдоа сами, без никој друг.
Подоцна, открив дека чистачката на куќата не била готова пред да дојдам и да влезам внатре. Кога сфатила дека јас сум фотографот, веќе беше доцна да излезе без да биде незгодно, па цело време останала во оставата на кујната.
Не сум сигурен дали можеби ја видов со аголот на окото додека поминував покрај неа, или дали можеби го помирисав нејзиниот парфем, го слушнав нејзиното дишење и не го сфатив тоа, но мојата потсвест врескаше по мене дека некој е таму. Беше најнепријатното што некогаш сум бил внатре во таква куќа, а потоа сум направил смешна приказна. 

– Моето момче ми кажа дека кога бил дете слушал шепоти и разговори во една од собите навечер. Заинтригиран, тој од љубопитност влегол во собата, а некој толку силно го удрил по грбот што паднал во несвест. Кога се разбудил, имало голема трага на грбот, која наликувала на гребаница од големи шепи, а ја има и денес. Навистина е морничаво. 

– Еден пријател ме покани во неговата куќа една вечер. Се дружевме во неговиот двор откако сонцето зајде, беше речиси целосно темно. Неговата куќа е изградена веднаш до основно училиште и ја дели оградата со игралиштето на училиштето. Тоа не е цврста ограда, туку една од тие огради од типот на шипка.
Јас сум покрај оградата, гледам во правец на игралиштето на училиштето, размислувам да подрипнам на оградата за да одам да ја истражувам додека зборувам на телефон. Подигнувам поглед од мојот телефон и забележувам одраз. Можам да видам силуета како стои таму во мракот со надворешен телефон. Ми требаат неколку моменти за да сфатам дека тоа не е мојот одраз, туку дека има некој од другата страна на оградата што ме гледа.
Се обидувам да му се јавам на мојот пријател, но тој во моментот е зафатен. Лицето во сенка го затвора својот телефон, а потоа продолжува да оди во темнината кон игралиште и исчезнува. 

– Еднаш, се туширав попладне. Вратата од бањата ми беше подотворена и додека се туширав, одеднаш слушнав некој како свирка некоја мелодија. Не беше во далечината, туку токму таму во бањата со мене. За малку ќе се испаничив и почнав да викам: „Тргни се одовде!“ не знаејќи што да очекувам. Ја повлеков завесата за туширање, целосно очекувајќи сцена од Психо, но таму немаше никој. Беше застрашувачко.
Немаше никој друг во мојот стан, а немаше отвори помеѓу мојата бања и другите станови.  

– Кога требаше да почнам средно училиште , целото семејство се собра кај баба ми на импровизиран состанок. Кога заминував со мајка ми, прашав: „Дали баба ќе биде сама вечерва?“ Мајка ми ја потврди мојата претпоставка. Кога ме праша зошто, реков: „Не знам, имам некое лошо претчуство“.
Таа ноќ, баба ми имаше голем мозочен удар . Живееше, но не беше иста. Јас и моите родители се грижевме за неа последната година од животот. Понекогаш се прашувам што ќе се случеше ако се јавев таму откако стигнев дома.  

– Кога мајка ми беше мала, баба ми, мајка ми и тетка ми живееја во стара куќа. Куќата имала подрум кој го пренамениле во игротека. Еден ден, кога мајка ми имаше 5 години, а нејзината сестра 3, баба ми беше горе во кујната и готвеше вечера и ги слушна како врескаат во подрумот. Таа истрча таму и ги праша што се случило.
И двајцата беа во голема неволја, велејќи нешто за „човек“ што е таму долу со нив и покажувајќи во аголот.
Баба ми не можеше да извлече други детали од нив. Таа темелно го пребарала подрумот и не нашла ништо невообичаено. Исто така, можеше да се пристапи само од скалите поврзани со остатокот од куќата, а баба ми би забележала маж како влегува во подрумот. После тоа, мајка ми и тетка ми одбија да играат таму.
Баба ми никогаш не дозна што навистина се случило, а ниту мајка ми ниту тетка ми не се сеќаваат на тоа. 


– Мојот дечко еднаш отиде на кампување со другарите. Додека неговите пријатели си легнуваа еден по еден, тој стана последен на огнот. Тој рече дека добил јасно чувство дека некој го гледа, што го изненадило чудно бидејќи е страствен кампер и не се нервира лесно. И покрај тоа, нелагодноста го натера да го изгасне огнот и да спие во својот автомобил со заклучени врати.
Заспал, а среде ноќ го разбудил силен шум. Неизвесно за неговото потекло, бидејќи спиел и не слушнал ништо друго, останал во автомобилот во црна темнина. Следното утро, тој се разбудил со изненадувачко откритие – голем отпечаток од раката на прозорецот од совозачката страна, како некој да го удрил стаклото. Неговите пријатели инсистираа дека тоа не се тие, и јас им верувам, тие не се тип кои се шегуваат така. Сè уште ме чуди, и понекогаш размислувам за тоа кога кампувам сега. 

И покрај нашата одбивност кон непријатните емоции, сите ние одвреме-навреме се среќаваме со непријатни ситуации. Откривањето на вознемирувачка тајна за член на семејството или некој близок може да биде една од најпредизвикувачките работи со кои треба да се соочите, а луѓето во  оваа статија имаат искуство од прва рака со оваа тешкотија.

 


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ги рангиравме 15-те најдобри погледи на Канскиот филмски фестивал 2024 година

15+ Приказни за тетоважи кои се попривлечни од филмско сценарио