во ,

13 Андрогени познати личности на кои е тешко да не се погледне

Реклама

Андрогиноста е идејата луѓето да имаат и женски и машки квалитети во нивниот надворешен изглед. Многу андрогени луѓе мислат дека се некаде на средина помеѓу маж и жена. Познатите личности кои имаат таков изглед се како камелеони по тоа што лесно можат да станат лик од спротивниот пол или да се трансформираат во лик од фантазија без да користат многу шминка. Дополнително, модните трендови на денешницата се одлични за андрогините луѓе бидејќи унисекс парчињата стануваат сè попопуларни.

Има се повеќе познати андрогени луѓе и филмски режисери кои експериментираат со создавање на овие различни ликови. Направивме листа на андрогени луѓе кои ги освоија срцата на обожавателите не само со нивниот талент, туку и со нивната ретка привлечност.

1. Тилда Свинтон


Тилда Свинтон е мајстор за трансформација. Нејзината бледа кожа е совршена за да глуми вампир, нејзиното необично лице може да глуми волшебник, а андрогиноста може да и помогне да се трансформира во маж однадвор. Режисерите и веруваат на Свинтон со најсложените ликови кои не секоја актерка би се согласила да ги прикаже. А нејзините обожаватели од неа секогаш го очекуваат неочекуваното.

2. Бил Каулиц


Фронтменот на бендот Токио, Бил Каулиц, стана познат уште на почетокот на 2000-тите. Сликата на Каулиц беше толку контроверзна што многу луѓе мислеа дека е девојче. Со коса која личеше на опашка, заедно со неговите светли очи и слатко лице, тој стана доста популарен. Но и денес тој ги изненадува луѓето со својот изглед благодарение на облеката и шминката. Музичарот има и брат близнак чиј изглед не го спречи да стане сопруг на Хајди Клум.

3. Килијан Марфи


Критичарите велат дека Килијан Марфи е камелеон. И има добра причина за ова: тој лесно може да се трансформира во трансродова личност или атрактивен, манијак терорист. Со светли очи кои секоја девојка би сакала да ги поседува заедно со неговите истакнати јагодички и полни усни, тој отсекогаш бил одличен избор за која било од филмските улоги што ги имал во минатото.

4. Глен Клоуз


Децата кои пораснале во 90-тите се сеќаваат на Круела Де Вил. Ова е улогата што ја направи оваа актерка многу популарна. Во еден поинаков филм, таа играше девојка која се преправаше дека е маж. Некои луѓе мислат дека Клоус многу личи на покојниот актер Робин Вилијамс. Се согласуваме дека ова е блиску до вистината.

5. Дејвид Боуви


Екстравагантниот Дејвид Боуви сакаше да носи андрогени изгледи со помош на светла шминка, женски фустани и чевли со високи потпетици. Неговото претерано однесување, исто така, ја направи сликата поневообичаена. Ова е причината зошто Боуви не личеше на никој друг и стана легенда во светот на музиката. И во 2013 година, тој сними видео за неговата песна, „Ѕвездите (Се надвор вечерва)“ со андрогени модели и актерка Тилда Свинтон.

6. Гвендолин Кристи


Многу луѓе ја познаваат Гвендолин Кристи од Game of Thrones. Во нејзиниот реален живот, таа изгледа исто толку импресивно: таа е висока над 6 стапки, има бледа кожа, светла коса и смели црти на лицето.

7. Тимоти Шаламе

Младиот и атрактивен Тимоти Шаламе стана познат откако играше тинејџер кој се заљубил во маж. Неговото аристократско, женско лице и неговиот неверојатен актерски талент и харизма го направија холивудска ѕвезда во подем. Обожавателите ги искажаа своите чувства на профил на Инстаграм каде го додаваат на различни уметнички дела.

8. Лејди Гага


Лејди Гага многупати во своите интервјуа кажа дека не мисли дека е маж или жена. Таа има машки сценски имиџ – силниот Италијанец, Џо Калдероне. Пејачката изјави дека Дејвид Боуви имал огромно влијание врз нејзината уметност, па го носи неговиот портрет на своето тело.

9. Шарлот Генсбург


Необичните, па дури и остри црти на лицето на Шарлот Гејнсбург секогаш создаваат необична слика во филмовите. Веројатно ова е причината зошто на режисерот Ларс фон Трир толку многу му се допаѓа оваа актерка. Таа сака да носи машка облека, не користи многу шминка, а понекогаш дури и не ја чешла косата.

10. Џаред Лето


Џаред Лето е талентиран актер и музичар. Има долга коса, сини очи и слатко, но женствено лице. Овие карактеристики му овозможуваат да прикаже многу различни ликови како оној што го играше во Dallas Buyers Club, на пример. Во секојдневниот живот тој не ја крие својата женственост: често користи лак за нокти, маскара и друго. Тој, исто така, може да стане вистински Доријан Греј бидејќи има 48 години, но изгледа како да има 25 години.

11. Зои Кравиц


Ќерката на Лени Кравиц, Зои Кравиц, има необичен изглед исто како и нејзиниот татко. Таа е прилично ниска и има фризура поради која изгледа како симпатична тинејџерка. Но, ова не беше проблем кога таа требаше да игра многу чувствителен лик во Big Little Lies и да стане заштитно лице на Black Opium за YSL.

12. Еди РедмејнОвие женски црти на лицето му дозволија на Еди Редмејн да ја прикаже веродостојната трансформација на маж кој решил да го промени полот. Редмејн мораше да изгуби околу 15 килограми за улогата.

13. ЛП (Лаура Перголици)


Лаура Перголици е пејачка позната под името ЛП. Таа стана позната по објавувањето на песната „Lost on You“ која веднаш стана хит и доби 300 милиони прегледи. Малкумина успеаја да погодат кој ја пее и не можеа да препознаат дали е момче или девојче. И по видеото, сè уште не беше многу јасно. Нискиот глас, остри црти на лицето, тело налик на момче, кадрава коса и машка облека ја ставаат ЛП на најпознатите андрогени познати личности.

Во едно од нејзините интервјуа, таа рече дека имала многу ситуации кога луѓето мислеле дека е момче. Еднаш, некои жени мислеа дека таа се прикраде во женската соба и се обиде да ја натера да си замине. А ЛП само се насмевна и им кажа дека е жена.


Супер Попуст: -20%
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 Холивудски ѕвезди кои лесно можат да ги надмудрат дипломците од Харвард

15+ Прекрасни луѓе од минатото кои можеа лесно да постигнат еден милион лајкови на Инстаграм