во , ,

13 Урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

Ако некогаш сте имале проблем да го носите вашиот велосипед на спрат, сигурно ќе ви се допадне подвижната лента. И ако сте уморни од истите стари улици и згради, некои места ја разбираат нашата желба и почнуваат да ги бојат во различни бои нашите животи.

1. „Одредени метроа во Јапонија ви помагаат со вашиот велосипед“.

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

2. Радар лотарија во Стокхолм. Ако го запазите ограничувањето на брзината, влегувате во лотарија каде што наградата се финансира со парични казни од оние кои не ги почитуваат сообраќајните правила.

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

Реклама

3. Знак против загадување покрај езеро во Евергрин, Колорадо

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

4. „Овие минијатурни градини порано биле паркинг места за автомобили. Градот ги засади со овошни дрвја и цветни грмушки“.

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

5. „Овие душеци ги користат за да им помогнат на оние кои се борат да одат преку песокот до плажата“

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

6. „Знак со мапа на куќни броеви и улици“

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

7. „Оваа клупа во паркот е достапна за инвалидска количка:“

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

8. Овој семафор со огледало им овозможува на возачите да ги видат пешаците и велосипедистите кои се во нивните слепи точки.

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

9. „Ако сте постар или инвалид, ќе добиете картичка што ви овозможува да го поминете патот со подолго време на одбројување (Сингапур).

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

10. „Мојот град има работилница за поправање велосипеди веднаш покрај велосипедската патека“.

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

11. „Ги видов овие броила насликани да изгледаат како лошо момче во уличката“.

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

12. Овие кутии за велосипеди им овозможуваат на луѓето кои немаат простор да ги чуваат своите велосипеди да ги паркираат таму за 50 € годишно.

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро

13. „Ова кутија на семафор го има распоредот на патот за слепите лица“.

18 урбани дизајни кои можат да го променат секој град на подобро


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ријана ги сподели своите фотографии за да ја покаже убавината на мајчинството

20 Разгалени животни кои целосно ја користат својата карта за шарм за да добијат специјален третман