во , ,

14 Луѓе кои открија мрачна реалност за своето семејство

Реклама

Повремено, нашите животи можат да се превртат наопаку кога ќе откриеме тајна или ќе решиме загатлива мистерија. Иако првично вознемирувачки или страшни, овие откритија често не учат на важни лекции и се надеваме дека можат да нè направат посилни и поотпорни. Денешните вистински приказни не потсетуваат дека животот е полн со неочекувани пресврти и свиоци.

– Кога имав 12 години, открив дека мојата тетка има афера со соседот. Тоа се случи кога таа се грижеше за мене и мојот брат. Ни рече да одиме да спиеме, но јас не можев да заспијам. Љубопитен, отидов во нејзината соба да разговарам со неа, само за да видам дека соседот е со неа. Ми рече да не кажувам никому, и го задржав тоа во тајност бидејќи бев толку млад. Сепак, тоа ме прогонуваше оттогаш, тежеејќи на мене ден за ден.

– Открив дека мојот брат краде пари од нашиот татко, кој имаше деменција. Ова траеше една година, и јас го открив само затоа што банката, која го држеше хипотекарниот заем на татко ми, ми се јави прашувајќи зошто не е платен шест месеци. Во исто време, сметката на татко ми отиде во негативно салдо. Кога го соочив брат ми со тоа, тој рече, “Па, морам да ги платам МОИТЕ сметки.” Се подготвував да преземам контрола над сите сметки за да се вратат работите на патеката, но татко ми заврши во болница и почина кратко потоа. Дополнително, брат ми исто така украде дел од моето наследство. На крајот, тој украде над 5000 долари од нашиот татко.

– После смртта на мојот маж во 2020 година, открив дека имал афера со 30-годишна жена (тој имаше 55). Очигледно, таа абортирала негово бебе.

Сè што ми кажуваше за неговиот претходен живот беше лага (втор брак за двата нас), и имал афери со мажи од кога бил во своите рани 20-ти години. За да го сумирам, не го познавав овој човек воопшто. Бевме заедно 10 години и во брак 6 години.

– Некој кого го гледав како мој дедо и пријател на мојата баба засекогаш ми го скрши срцето.

Секогаш правеше некои големи работи за мене, и многу го сакав. Но, мајка ми ми откри дека тој крадел пари од паричникот на мојата баба веднаш откако дознал дека таа починала. Тоа ме вознемири и беше ужасно да се чуе. Се почувствував како некој да ме изневерил.

Мајка ми се обидува да го оправда и вели дека сè уште треба да се грижиме за него и слично, но не гледам како можеме да го направиме тоа кога си толку брз да направиш нешто толку бездушно. Тоа е тажно.

– Минатата недела откривме дека мојот чичко, кој има шизофренија и живее со баба ми, има 12-годишен син за кого никој не знаеше. Тој сè уште не и кажал на баба ми, и сега тоа е голема тајна.

– Мајка ми дозна дека нејзиниот татко не е нејзин татко на 42 години. Откри дека мајка и сакала богат женет маж да ја остави својата жена и дете со Даунов синдром. Тој одбил, и таа се преселила на Флорида со човекот кој мајка ми мислеше дека е нејзин татко. Мајка ми се обиде да стапи во контакт со неговите деца пред 30 години кога бев мала.

Очигледно, синовите го прифатија добро, но ќерката не. Една од изгубените тетки на мајка ми рече дека личам на нив. Таа никогаш повторно не стапи во контакт, но ја поттикнувам да дознае повеќе бидејќи сакам да ги најдам.

– Кога мојот дедо почина, откривме дека тој не постоел. Неговото име не беше во ниту еден владин регистар. Беше нормален граѓанин, плаќаше даноци, имаше лиценца и сè. Живееше долг живот, беше во брак со баба ми повеќе од 50 години, имаше многу деца. Никој не знае кој навистина бил и зошто имал лажно име.

– Жена беше во процес на развод со својот маж. Тој и го правеше животот пекол, секогаш викаше и ја понижуваше.
Потоа, додека разводот беше во завршна фаза, тој многу ненадејно почина.

По неговата смрт, нејзиниот свет се распадна и ја изеде вината кога откри дека имал огромен нелекуван тумор на мозокот кој физички му ја променувал личноста. Го искалила бесот на сите со кои разговарала и изгубила многу пријатели во процесот.

– Нашиот сосед е збирник. Влегов во неговата куќа да помогнам да се вметне нов фрижидер и мораше да се движам меѓу купови работи и ѓубре. Најлошиот дел е што тој е медицинска сестра.

Неодамна, открив дека помладиот брат на мајка ми (најмладиот од тројца) има различен татко од мојата мајка и нејзиниот постар брат. Мојот покоен дедо беше прекрасен татко на момче за кое знаеше дека не е негово.

Свесно го одгледал момчето кое не беше негово и веројатно знаеше кој е таткото. Не ја знам целата приказна и никој не и кажува на баба ми (мајката на мајка ми) дека знаеме. Ништо добро нема да излезе од тоа.

– Преку ДНК тестирање додека се обидував да откријам кој е МОЈОТ татко, открив семејна тајна дека таткото на мајка ми не е оној што мислеше дека е. Баба и на мајка ми го лажела семејството повеќе од 40 години.

– Мојот татко и неговата страна од семејството ја скриле вистината дека имам ДВАЈЦА постари браќа и сестри. Имам 30 години и само минатата недела дознав затоа што мојата помлада сестра (23) има социјални медиуми, и мојата постара сестра ја контактирала и ние го соочивме татко ми.

Не знам што да мразам повеќе: фактот што ТОЈ не ни кажал или фактот што целата страна на татко ми од семејството знаела и никогаш не кажала ништо.


– Сопругот на мојата сестра активно ја изневерува сестра ми со најмалку една друга жена, можеби две или повеќе. Тој знае дека знам, но не сум кажала ништо на никого за тоа, вклучувајќи го и него. Никогаш не сме се согласувале, така што ова го држам над неговата глава и беше прилично возбудливо.

– Мојата постара мајка во друга држава ми лажеше за нејзиното здравје и благосостојба. Секогаш внимателно следев бидејќи беше во своите 80-ти, и сè изгледаше во ред. Еден ден, добив повик од нејзин пријател кој ми кажа што навистина се случува. Се испостави дека нејзиното здравје било во лоша состојба. Заврши во дом за стари лица бидејќи и требаше. Слушнав дека ова често се случува бидејќи постарите не сакаат да бидат ставени во “дом”. Но, во нејзиниот случај, беше неопходно. И местото беше прилично убаво.

Може да биде прилично збунувачки и вознемирувачки кога децата се сеќаваат на спомени кои изгледаат како да припаѓаат на минат живот. Приказните вклучени во оваа статија се и морничави и провокативни, поттикнувајќи нè да размислуваме за мистериите на човечкиот ум.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ја чека Мујо Фата на железничката станица и кога Фата излегува од возот, Мујо само се поздравува со неа…

Дечкото ѝ испраќа СМС на девојката…