во ,

15+ Приказни за тетоважи кои се попривлечни од филмско сценарио

Луѓето се тетовираат од различни причини: некои луѓе ги гледаат како украси, други сакаат да ги покријат своите лузни, а други бараат подлабоко значење или врска. Во оваа статија, составуваме приказни од интернет корисници чија тетоважа е нешто повеќе од само убава слика.

– Имам 3 ситни точки: една на предната страна на моите гради и една на секоја страна од моите ребра. Не ги сакав, но беа ставени таму да ја постават опремата за радиотерапија за прецизно да ми го уништат  ракот. Да, ме потсетуваат дека сум воин.

Реклама

– Јас сум уметник за тетоважи. Еднаш влезе една девојка и ме замоли да направам тетоважа во форма на пита под нејзината клучна коска. „Зошто би сакала да ви тетовирам пита? Ја прашувам. Нејзиниот одговор беше чуден и брилијантен во исто време: „Вака го нарекувам мојот дечко, но ако раскинеме, сепак ќе ја имам тетоважата. И јас сакам пити, така што тоа е победнички избор“.

– Имам значајна тетоважа на Пикачу. Тоа се всушност 2 Пикачу, еден поголем и еден помал. Пораснав со самохрана мајка која ја немаше најголемата работа на светот. И покрај борбата, таа секогаш правеше се што можеше за да ме направи среќна, вклучително и да ме одведе да го гледам првиот филм за Покемон секоја вечер во првата недела кога беше во нашиот локален театар.

Оваа тетоважа е во чест на мојата мртва сестра, спонтано абортирано дете и мене и моите мали сестри.

– Во училиште имав соученичка која беше најпаметната девојка што ја познавав. Таа никогаш не прескокнала ниту еден час, ги знаела сите одговори на прашањата на наставниците, била стрејт-ученик и била сакана од наставниците. По средното училиште се запиша на некој престижен факултет и оттогаш не слушнав ништо за неа.
Неодамна, посетив фестивал на тетоважи затоа што барав уметник (направив своја скица). Така, шетав наоколу и ги гледав делата од различни уметници, кога одеднаш слушнав како некој ме вика. Се свртев и видов една девојка како ми приоѓа. Целата таа беше покриена со тетоважи и имаше обоени леќи, дредлаци и пирсови на секое можно место.
Испадна дека е таа есоученичката и никогаш не би ја препознала. Така, разговаравме, се потсетивме на нашето училиште и се договоривме дека таа ќе ми ја направи тетоважата. Неверојатно е како луѓето можат да се менуваат со текот на времето!

– Мојата тетоважа има 2 значења. Тоа е вилинско коњче кое се гледа одоздола додека се вивнува во воздухот. Нејзиното прво значење е ослободување од мојот стар живот на понижување. Второто значење е радост во мојот нов живот. Сам го нацртав, а неверојатен уметник за тетоважи го истетовира на мојата кожа.

– Имам тетоважа со мамино срце на моето рамо. Го добив на пауза на факултет.
Мајка ми, која е покриена со тетоважи, рече: „Одам во салон за тетоважи, сакаш да дојдеш? И јас бев како: „Немам пари“. И таа рече: „Можам да ја користам картичката, ќе платам за тоа“. Така, сфатив дека ако таа плаќа за тоа, тоа може да биде и тетоважа за неа.

– Минатата зима, имав среќна двојка во нивните дваесетти кои сакаа тетоважи. Не размислував многу за тоа затоа што доаѓаат секој ден. Девојката беше прва и доби мало срце на зглобот.
Момчето после доби традиционална дијамантска тетоважа. Во основа, тоа е само навистина едноставна цртана верзија на дијамант. Го прашувам зошто го сака ова, а тој само вели дека му се допаѓа дизајнот. И двајцата си заминаа среќни.
Една недела подоцна, добив порака од девојката во која ми се заблагодарува што им го направив денот на нивната тетоважа толку посебен. Момчето ја запроси подоцна истата вечер откако беа заедно 5 години. Тој ја направи тетоважата за да ја одбележи нивната свршувачка додека таа немаше поим дека тој ќе ја запроси. Ова сè уште ми го загрева срцето секогаш кога ќе помислам на тоа.

Мојата прва тетоважа. Тоа се координатите на местото каде првпат ја запознав жената која подоцна ќе стане моја сопруга.

– Баба ми има мала тетоважа што ја направила кога била млада. Но, таа се чувствува срамежливо поради тоа и секогаш го крие. Кога таа и мојот дедо беа млади и заљубени, беа на забава и се договорија да си ги истетовираат имињата за да ја одбележат нивната љубов. Баба ми се истетовира токму таа вечер додека дедо ми само заспа.
Значи, тој никогаш не го исполнил својот дел од договорот. Сега вели дека сака да почека уште малку бидејќи што ако раскинат.

– Денес беше навистина убав ден. Јас и мојот поранешен вереник направивме соодветни тетоважи, но кога бевме во студиото за тетовирање, не бевме бивши вереници. Бевме пријатели. Се смеевме, споделувавме приказни за нашето 13-годишно (скоро!) пријателство, а никој од нас не спомна дека некогаш сме биле пар.

– Имам тетоважа на теле Кракен. Отсекогаш сум бил привлечен кон океанот и наоѓав посебен мир кога сурфам или само се нишам на даска додека плимата се тркала под мене. Порано се плашев од какви било суштества што живеат под водата, но целиот тој страв исчезна кога го возев мојот прв бран.
Сега јас и жена ми одиме на одмор со единствена намера да видиме китови или орки или да пливаме со ајкулите. Бевме фатени во бури и не видовме ништо друго освен сино насекаде околу нас, но тие времиња се најмагични.
Оваа тетоважа е мое признание за неверојатните суштества кои живеат во океанот. Тоа е исто така симбол на она што го барам кога одам на овие патувања. Мало парче од мене сè уште верува дека еден ден ќе го видам Кракен во реалниот живот.

– Имам 6 тетоважи, сите ги добив по 43 -тата година. Сите тие имаат лично значење. Имам иницијали на моите деца (по еден на секој колк), голем на стомакот за да ги „украсам“ моите знаци на раѓање, був на гранка затоа што мајка ми сакаше бувови и 2 заоблени келтски тројства кои ги претставуваат 3-те фази на жена (мома, мајка и мудра жена).

Минувам низ развод и оваа едноставна тетоважа со ракопис на мајка ми ми дава сила. Таа вели: Само продолжи да пливаш.

 

– На прв поглед може да изгледа дека сум математичар. Ова е често претпоставката кога стојам во редот во самопослуга, и некој прашува што значи симболот пи на мојот врат.
Пред 18 години брат ми и јас бевме посвоени. Нашето посвојување беше финализирано на 14 март (ден на ПИ: 3.14). За нас посвојувањето е многу важно бидејќи ни даде можност да имаме семејство. Наспроти сите шанси, јас и брат ми можевме да бидеме посвоени заедно. Со оглед на малите детали дека сме „полубраќа и сестри“, навистина беше неверојатно што бевме сместени заедно во исто семејство.


– Мојот сопруг ме однесе да се сретнам со неговите баба и дедо. Беа навистина убави луѓе и многу разговаравме и ми ги покажаа своите стари фотографии.На една од нив имаше млад човек кој се тетовирал на градите, а до него стои убава млада жена и го држи за рака.
Тие беа баба и дедо на мојот сопруг. Ги прашав за оваа фотографија, а дедото гордо ми ја покажа тетоважата на градите на која пишуваше „Бескрајно ја сакам Нора Ф“. Тие се заедно 68 години.

– Еднаш, во детството, си играв со некои деца на улица и почнавме да се фалиме еден пред друг. Едно од децата рече дека татко му има спортски велосипед, а друго му одговори дека татко му има 2 вакви велосипеди. И јас, од непозната причина, бладав дека мајка ми има тетоважа на черепот.
Не знам зошто го кажав тоа, но сите почнаа да ми се смеат. Бараа да ја донесам мајка ми за да им ја покаже својата тетоважа, а јас одбив, велејќи дека не е дома. Не можев да заспијам таа ноќ бидејќи знаев дека ако не дадам докази за моите зборови, ќе имам репутација на лажго.
Утрото отидов кај мајка ми и и кажав сè. Малку размисли, а потоа рече дека отсекогаш сонувала да има тетоважа. Тој ден отишла во салон за тетоважи и направила тетоважа на черепот. Таа ме спаси!

– Ја направив мојата прва тетоважа и сакав да ја покажам. Сакав нешто значајно и моите први мисли отидоа на моите деца. Тетоважата е радијален звучен бран на моите 2 деца кои велат: „Те сакам, тато“. Уметничката за тетоважи изјави дека никогаш претходно не истетовирала нешто такво.


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

12 Морничави приказни кои ги отфрлија сите очекувања

Разговараат момче и девојка…