во ,

15+ Родители кои од прва рака знаат дека децата не се само убава слика, туку и напорна работа

Реклама

Родителството е веројатно најтешката работа во светот, која мора да се извршува 24/7 многу години. Но, некои луѓе мислат дека нема ништо тешко во тоа да бидеш мајка или татко: да готвиш храна, да прошеташ со детето во паркот, да играш некои игри со нив и да прочиташ приказна за добра ноќ. Но, реалноста е сосема поинаква, и кога семејството ќе добие дете, целиот живот им се превртува наопаку.

Јас сум самохран татко. Ќерка ми ме праша, ‘Од каде доаѓаат бебињата?’ Не сакам да лажам, па најдов книга за деца на таа тема. Седнавме и ја прегледавме детално. Во прво одделение, едно момче и рече дека децата се наоѓаат во зелка. Но, мојата ќерка не се согласи и му кажа сè што знае. Следниот ден, родителите на тоа момче ме повикаа, велејќи, ‘Како е можно вашата 7-годишна ќерка да знае вакви работи? Не е во ред.’ Почнаа да ми се закануваат дека ќе повикаат социјална служба и ќе поднесат пријава во полиција. Јас одговорив дека ќе ја објавам снимката од нашиот разговор во групата за родители. Исто така ја известив класната учителка за да спречам каква било провокација. Таа ме поддржа. Добро е што барем учителите имаат критичко размислување.

Ја запознав мојата идна сопруга. Откако живеевме заедно, сфатив дека таа е вистинската. Ја запросив. Пред да започнеме со подготовките за свадба, ги дискутиравме детално нашите животи: семејство, кариера, пари и дури нашите постапки во случај на развод. За да роди, мојата сопруга мораше да помине низ 9 круга на пеколот: спонтан абортус, депресија, дијагнози за ‘неплодност’, бескрајни доктори, бременост, бескраен стрес, тешко породување. Имавме среќа и добивме прекрасно, здраво бебе. Ја држев раката на мојата сопруга кога се пораѓаше. Во првите денови, нашите срца потонуваа со секое кивање на бебето. Мојата сопруга имаше постпородилна депресија. Бесони ноќи, одбивање на доење, болница, страв. Дали некогаш се покајавме што влеговме во сето ова? Не! Дали сакам повеќе деца? Да! Дали би ја прашал сопругата да помине низ сето ова повторно? Никогаш!

Мојата сопруга сакаше второ дете. Јас бев против тоа. Јас сум единствениот кој работи. Сакам да го одведам семејството на одмор, да купам нов автомобил. Така, таа тајно престана да зема апчиња и еден ден весело ми кажа дека е бремена. Но, нејзините зборови беа последната капка, ‘Кога ќе се роди бебето, ќе го промениш мислењето и ќе станеш среќен татко.’ Јас само си заминав и поднесов барање за развод. Никогаш нема да стапнам во куќа каде моето мислење не значи ништо.

Моите далечни роднини имаат ќерка која, како дете, можеше да не јаде 2 или 3 дена ако родителите одбијат да и исполнат некоја каприц. Родителите не се обидуваа да направат компромис и само чекаа девојчето да огладне доволно за да изеде чинија супа. Но, бидејќи продолжија да ја разгалуваат девојката и да и ги исполнуваат некои од нејзините каприци, истото се случуваше повторно, повторно и повторно. На крајот ова помина, но таа разви нови, софистицирани техники на манипулација, како што е бегството од дома.

Ја израснав ќерка ми сама, таа има 14 години. Но, не може да разбере како правилно да троши пари. Ѝ давам џепарлак, и се договараме какви работи може да купи со него. На пример, маица без фламбојантни слики, за да може да ја носи на училиште. Но, сега сака да се истакнува: бара маникир, корекција на веѓи, скапа шминка бидејќи сите девојки во класот ги имаат. Немам дополнителни пари за овие работи. И мојата ќерка фрла хистерии кога јас добивам маникир! Но, јас имам речиси 40 години, сум возрасна жена, заработувам пари и одлучувам како да ги трошам. Неколку пати ѝ оставив пари за намирници, а таа купи само малку, но направи маникир. ѝ дадов пари за нови чевли, бидејќи ги прерасна старите, и ја оставив сама да ги избере. И ги потроши на маникир, но не само обичен маникир! Лудак дизајн, долги нокти, ужас! Природно, ѝ реков дека нема да добие нови чевли, дека тие чевли сега се на нејзините нокти. Таа плачеше, фрлаше хистерија. Нејзиниот татко плаќа минимална алиментација. И јас бројам секој денар, но мојата ќерка не се грижи. Разговорите со неа не помагаат.

Мојот сопруг заминува на работа рано наутро, па јас останувам со децата цел ден. Се разболев од труење со храна и морав да трчам до тоалетот речиси секои 5 минути. Со 2 мали деца (2 и 3 години), ова е вистински проблем! Кога морав повторно да трчам, зедов куп играчки, ги истурив пред децата и трчав. 30 секунди тишина, и слушнав звончење и тропање. Срцето ми потона. Излетав, и таму седеа 2 шегобијци, држејќи ја завесата…заедно со завесната шипка. Не можам да разберам како некои мајки успеваат да се нашминкаат и да прават други работи. И мојот сопруг се навредува што веднаш штом се врати од работа, го молам да помине барем 15 минути со децата. Мојата пријателка е мажена 5 години. Одеднаш, нејзиниот сопруг ѝ рече, ‘Да имаме бебе.’ Таа го праша, ‘Ќе ми помогнеш ли со бебето? Колку често? Дали си подготвен да се справуваш со моите хормонални изблици? Ќе можеш ли да работиш за двајцата? И ако детето се разболи?’ Тој брзо го прекина разговорот, велејќи, ‘Ти си болна.

Мразам кога луѓето велат дека ја терам мојата постара ќерка да се грижи за помладата. На 15 години, мојата ќерка совршено разбира дека имаме ограничен буџет. Ги знае сите наши задолжителни трошоци. Знае колку останува за шопинг и забава. Комшијата може да ја земе помладата ќерка од дневната грижа, но ќе мора да му платиме, па мојата ќерка нема да има доволно за нов телефон. Можно е да не готвиме и да јадеме достава, но тогаш нема да има пари за шопинг. Многу разговараме, и мојата ќерка точно знае зошто и како треба да ми помага.

Во болница сум со мојата ќерка, има уште недела до отпуст. Мојата сопруга е дома со нашиот син. Ова не е прв пат да го правам ова, бидејќи ќерка ми ме слуша мене, и физички ми е полесно да ја носам. Би сакал да ве прашам, ‘Дали е исто кај вас – една недела во дневната грижа – две недели дома на боледување?’ Веќе две години живееме вака.

Нашето првородено дете имаше околу 18 месеци. Оди, но не толку вешто. Бев долу на компјутерот, сопругата ми викна дека оди во бањата и да го гледам. Се разбравме погрешно, така што тој беше сам околу 3 минути. Таа излезе прашувајќи каде е, а тој не беше никаде во куќата. Мислејќи дека само се крие, почнавме целосна потрага, само за да забележиме дека задната патека е малку отворена по неколку минути лов. Загриженост нараснува, но мислејќи дека само се шмукнал надвор. Целосна потрага по ограденото/вратничното дворче не покажа ништо. Сега срцето ми тропа. Почнав да трчам надвор и по улицата. Го најдовме 2 блокови надолу. Одише кон паркот, што ќе требаше да помине 2 патишта, еден од кои беше прометен. Љубезни соседи го нашле и го враќале дома бидејќи не препознале од претходните прошетки. Залудно е да се каже, заклучувачи на децата отидоа на сите врати во куќата по тоа.

Имам 42 години, женско, мажена, имам 16-годишен син. Но, бракот оди кон развод затоа што мојот сопруг сака повторно да стане татко. Не беше вклучен во воспитувањето на нашето прво дете. Немаше валидни причини за тоа. Не беше навистина зафатен со работа, но нешто секогаш беше поважно од поминување време со неговиот син. Сега момчето е тинејџер кој го гледа татко си како банкомат со проширена функционалност на такси возач. Имаме подобар однос, но и тој е напнат. Му предложив на мојот сопруг да се смири, да го поддржи нашиот син додека се подготвува за колеџ и да ги подобрат нивните односи со нормални методи, наместо да му купува играчка конзола. Но, мојот сопруг се откажа од детето и сега сака ново, кое сака да го воспитува од почеток. Го знам многу добро преку 20 години, и не му верувам воопшто. Но, дури и да му верував, не ми треба бебе на 40 години, немам енергија за тоа. Така, мојот сопруг почна да ми се заканува дека ќе најде друга жена која ќе му роди дете.

Живееме во приватна куќа и чуваме куче. Сите во нашето семејство или работат или учат, така што никој не е дома преку денот. Еднаш се вратив дома вечерта, и мојот помлад брат, студент, ми кажа дека кога се вратил дома, соседката почнала да вика на него дека нашето куче го каснало нејзиниот 4-годишен син. Кога праша, ‘Како?’ – таа одговори, ‘Мојот син одлучи да игра во вашиот двор, но штом влезе, веднаш беше нападнат од вашето куче.’ Имаме ограда од 6 стапки и знак кој вели ‘Внимавај куче.

Мојот најмлад син не јаде, и се трудам да не му давам никакви грицки додека не огладне и не јаде правилно. Но, има постаро дете дома кое вика, ‘Но јас јадев! Каде е мојот десерт? Зошто морам да страдам поради него?’ И секој пат, не можам да престанам да размислувам, ‘Што треба да направам? Да го оставам постарото да јаде бисквити пред него? Тоа не е во ред.’ Пред неколку години јадеше подобро, но сега речиси престана да јаде месо и многу други храни.

Мислев дека сè што треба да направиш за да го подигнеш дете е само да го храниш. Но, сега разбирам: дневна грижа, училиште, болести, учење ова, грижа за она, давање пари за тоа, немање спиење најмалку 2 години. Засега имаме само едно дете, и тоа е добро. Не можам да замислам како жените го изведуваат сето тоа сами. Ја ослободив мојата сопруга од оваа рутина за 70%, но таа сè уште вреска.

Мојата сестра со нејзиното дете дојде на посета. Внуката се измочка на софата ноќе, а на килимот наутро. Сестра ми ги крена очите, ‘Зарем ова не се случи со твоето дете?’ Имаме плочки во бањата и кујната и линолеум во детската соба. Во сите други соби, бебето мораше да носи пелени, а потоа панталони за пелени. Ги исчистивме софата и килимот, но софата почна да мириса повторно по една недела. Сега, не знам како да ѝ кажам на сестра ми дека нејзината ќерка нè чинеше добра сума на пари – 2 чистења и замена на текстилот на софата.


– Moјата ќерка има 3 години. Страшниот звук од детската соба е кога има тишина и потоа ‘Ох.’ Но, најстрашното нешто за овој звук е што детето реагира со истото ‘Ох’ на мали работи како што е истурена боја на килимот, како и на вистински опасности. Додека стигнам до детската соба, веќе имам неколку побелени влакна.

Мојот син имаше колики кога беше бебе. Не можеше да спие во кревет, само во моите раце. Подоцна, се плашеше да остане сам, ‘Мамо, не ја затворај вратата од тоалетот, се плашам.’ Мораше да се договориме дека сепак ќе ја затворам вратата, но ќе му зборувам.

Родителството е исполнето со предизвици, но и со бескрајна љубов и радост. Овие приказни од родители потсетуваат дека, иако воспитувањето на деца бара многу напор и посветеност, секој момент вреди за искуствата и врските што ги создаваат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Лежи пијаница покрај патот и наидува полицаец…

Продава жена јајца на пазар. Таа ги продава за 10 денари, а сите останати жени за 5…