во ,

16 Жени чијшто брачен живот е бескрајна драма

Реклама

Семејниот живот е полн со авантури, но животот на хероините од оваа статија изгледа како нешто епско. На крајот на краиштата, никогаш не знаеш што ќе се случи кога мажот ќе се обиде да ја шминка својата жена, да се нурне длабоко во родителството или да ги разбере суптилните навестувања на својата значајна половина.

– Полудев затоа што мојот маж не ми помага со децата. Првпат во животот го оставив сам со нив и излегов да возам велосипед. Кога се вратив по 2 часа, куќата беше во хаос, завесите беа искинати, мачката седеше на ламбата под таванот, кучето се криеше под каучот. А моите деца го бркаа мојот маж низ куќата додека тој се обидуваше да побегне од нив.

– Неделата започна со расипување на казанчето од тоалетот. Мојот маж реши да го поправи. Викаше нешто од бањата, но не можев да го чујам. Потоа се врати задоволен од себе затоа што го поправил. Отидов да ги измијам забите, а мажот ми трча по мене викајќи, “Плукни го надвор!”
Се испостави дека ја користел мојата четка за чистење на цевката затоа што неговата четка била електрична. Ова го викаше од бањата, но не можев да го слушнам. Мораше да ми купи нова четка за заби, но сепак не можев да се ослободам од тоа “прекрасно” чувство во устата. Ги сакам викендите.

– Мојот маж е перфекционист, и секогаш се обидува да најде некои мани кај мене или кај она што го правам. Неодамна, решив да направам јаболкова пита првпат во животот. Се потрудив најмногу што можам затоа што сакав да го изненадам мажот и да го расположам.
Се врати од работа, седна и по неколку залчиња почна да ми кажува во што сум погрешила, “Горниот дел можеше да биде посладок. Долниот дел е изгорен. Јаболката не се карамелизирани.” Се изморив од тоа и викнав, “Знаеш, последниве 12 години, се што правиш е да критикуваш се што правам или кажувам!” А тој одговори, “Всушност, заедно сме 11 години.”

Мажот ме шминкаше и го сфати терминот ‘ајлајнер’ премногу буквално.

– Направив пита со вишни за родителите на мојот маж. Но, се испостави дека мојот свекор е алергичен на вишни. Па почнав да го карам мојот маж, “Зарем не знаеше дека твојот татко е алергичен на вишни? Зошто не ми кажа?”
Се испостави дека знаел и дури видел каков фил правам, но само не размислувал да ми каже. Бев толку навредена, но свекорот ми рече дека не јаде слатки во секој случај. Каков убав маж имам.

– Мојот маж лесно стекнува нови пријатели. Еден ден патувавме со воз. Добив плускавци од патики и мажот ми отиде да побара фластер. По 30 минути се врати со фластер и веста дека најде сместување за нас каде што можеме да живееме една недела бесплатно. Неговите нови пријатели имаа стан што беше празен и сакаа да останеме таму. Бев шокирана дека луѓето можат толку лесно да му веруваат на некого со своето место по 30 минути разговор, но тоа се случи.
Не им плативме ни денар на новите пријатели, тие одбија да земат пари. Па, кога заминавме, повикавме служба за чистење и им дадовме на сопствениците тегла кавијар и овошје. Никогаш нема да престанам да се восхитувам на комуникациските вештини на мојот маж и неговата способност да стекнува пријатели. Никогаш не сум можела да го направам тоа, и не знам како.

– Седам во кујната, пијам чај, јадам колачиња, читам книга. Мажот ми влегува, зема столица и седи пред фрижидерот. Го отвора и размислува, “Од што да направам салата?” 5 минути подоцна, мојот ‘готвач’ вади јајца, риба, месо, мајонез и ракови стапчиња. Ги меша сите во чинија и почнува да ги јаде со леб.
Го прашувам, “Каде се зеленчукот и билките во оваа ‘салата’?” А тој одговара, “Па, Мери, не сум тревојадец! Ми треба месо!”

Мојот сосема нов $72 хидратантен крем. Мажот рече дека му требало нешто за неговите лакти.

– Мажот ми е досаден. Постојано ја зема храната и оди со неа низ целата куќа. И ја остава чинијата каде ќе заврши да јаде: во спалната, ходникот, дневната, на балконот, полица, ноќна масичка, дури и покрај мијалникот. И потоа се жали дека сум лоша домаќинка затоа што нема чисти садови дома. Па, благодарение на него нема садови воопшто затоа што треба потрага да се најдат.

– Мојот маж не може да разбере зошто секогаш се враќам уморна и лута после прошетка со нашиот 2-годишен син. Па, го пратив на прошетка со детето. И му дадов јасен акционен план: парк, игралиште, супермаркет. Требаше да се врати не порано од 2 часа. Точно 2 часа подоцна, се вратија дома: среќен син со сладолед и лут, црвен и потен маж.
Уште од прагот викна, “Трчаше кон патот, јас по него, но беше толку брз што дури се излеав со кафе! Го фатив и сфатив дека ја оставивме количката во паркот. Се вративме во паркот и потоа отидовме на игралиштето. Се наведов да ги врзам врвците, а малиот почна да јаде песок! И другите деца почнаа да го прават истото.
Потоа реши да се бори со гулаб. Не, не да го брка, туку да се бори! Потоа морав да му ја сменам пелената на игралиштето. Отидов да ја фрлам пелената, а малиот слезе од клупата и отиде кон лулките. Едвај го облеков и го ставив во количката. Врескаше, јас сум уморен, но потоа се сетив дека треба да одиме во супермаркет.
Еве ти торба со намирници. Ти зедов чоколади, сокови, чипс и торта. Не знам како го правиш тоа! Потешко е од работа! И сега ќе одам да се бањам, ми треба одмор.” По таа прошетка, никогаш повеќе не слушнав замерка од мажот ми!

– Мажот ми ги реди своите валкани алишта и ги става на табуретката пред креветот. Потоа се прашува зошто не ги исправ неговите валкани алишта. Извини, мислев дека се чисти и дека не си ги ставил уште на место. Следниот пат стави ги во корпа за алишта.

Како мојот маж јаде крофни:

– Вчера дојдовме да ги посетиме родителите на мојот маж кои живеат на село. Отидовме на прошетка заедно: јас, мојот маж и нашата 6-годишна ќерка. Нашата ќерка виде поле со маслачки и побара од мене да и направам венец од гранчиња. А јас сум градска девојка, никогаш не сум правела нешто вакво, па бев малку збунета.
Но, мажот ми одеднаш и направи многу убав венец на нашата ќерка, и потоа направи еден за мене. На моето тивко прашање, мажот ми воздивна и рече три збора, “4 помлади сестри.”


– Мојот маж и јас сакавме да се разведеме. Викнавме и се навредувавме еден со друг. Очигледно, имавме многу меѓусебни жалби. Ноќта пред судењето, дојде до мене и одеднаш почна да зборува за тоа колку е драматична кралица неговата сопруга.
И тогаш за првпат го погледнав нашиот брак низ неговите очи. Не се разведовме, но еднаш месечно имаме пријателска средба каде што можеме да се жалиме еден на друг за нашите сопружници. Никогаш не сме имале такво меѓусебно разбирање за 12 години брак.

– Мојот маж нема да го расчисти каучот, само ќе седне. Свежо собрани алишта? Ќе седне на нив. Торба? Седне на неа. Хартија? Седне на неа. Бев толку во искушение да оставам чинија со сос на каучот и да видам што ќе се случи. Навиката конечно заврши кога седна на лаптоп.

– Научив дека ако сакаш нешто, треба да го кажеш на човекот директно. Нејасните навестувања не функционираат. Три месеци му навестував на мажот ми дека ми треба нова чанта. Се обиде најдобро да ги разбере моите навестувања. Ми купи нови патики, џемпер и прстен, дури скоро ја погоди целта со давање на фантастичен и многу стилски купувач.
Но, тоа не беше тоа што го сакав. Така што, морав директно да кажам, “Алекс, сакам чанта!” И мажот ми се возбуди и рече дека скоро ги решил моите загатки на навестувања.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

По напорниот ден, фармерот отишол до локалниот бар. Седнал покрај една жена и нарачал чаша шампањ…

Девојка му испраќа СМС порака на момчето…