во ,

16 Кујнски уреди чија цел е тешко да се погоди

Опкружени сме со уреди и предмети кои со сиот свој изглед го поставуваат прашањето: „Што е ова сепак? Кујната е особено богата со вакви предмети. Луѓето создадоа многу гаџети за да го олеснат готвењето и другите домашни работи, но не е секогаш можно да се погоди како да се користат овие работи според нивниот изглед.

„Не разбираме што е овој апарат што го најдовме во нашата кујна.“

Одговор: Тоа е секач за пецива.


„Во нашиот сребрен сет има 2 натрапника за кои не можевме да ја одредиме целта.

Одговор: Првата е перфорирана лажица за сервирање грашок. Вториот е специјална лажица за сирење Стилтон.

„Што е тоа назабено нешто на задниот дел од ножот за пица?“

Одговор:

Ова тркало не е наменето за сечење. Како што ножот ја пресекува пицата, помага преливот да остане на парчето.

Мислам дека тркалото може да го пресече топеното сирење.

„Ова го најдов во подрумот на куќа изградена непосредно пред Втората светска војна“.

Одговор: Тоа е толчник.

„Каков е овој мал сад што го наследи мојот сопруг? Има отстранлив капак со дупки на рабовите“.

Одговор: Ова е направа за подготвување едно јајце. Во тавата се истура вода, а одозгора се крши јајце.

Приборот е со големина на лажичка. На задната страна пишува Јапонија од нерѓосувачки челик. Нема други ознаки

Одговор: „Се користат за да се намачка путер на кочан пченка. Ги имавме кога бев дете“.

„На аукцијата го нарекоа торба за шиење, но внатрешноста е полна. Немам поим за што е тоа“.

Одговор: Тоа е греалка за чај. Обично се прават во форма на капа, но оваа е во форма на чанта.

„Пред некој ден најдовме чудни предмети во куп стари работи.“

Одговор: Лево е вилушка за кисели краставички со која можете да ја извадите течноста од тегла и да ја ставите во чинија. Од десната страна имате корито за сечење зелка, месо или печурки.

„Изгледа како некој вид филтер. Не можам да се сетам каде го најдов“

Одговор: Ова е внатрешен филтер од сад за чај или машина за кафе.

„Го ископав ова нешто во дворот“.

Одговор: „Тоа уред за правење, вафли. Истото го имаше и мојата прабаба. Таа правеше вафли во рерната за мене и за брат ми“.

Службениците во антикварницата ми го дадоа овој долг стап што се дели

Одговор: Се користи за ладење на пијалоци. Шипката може да се чува во замрзнувачот, а потоа да се вметне во шишето, приклучувајќи го вратот од шишето со гумениот врв.

„Што е тоа нешто?

Одговор: Ова е клуч за конзерва. Ги отстранува капачињата недопрени и може повторно да се користи.

Има некои чудни иглички во овој сад, но тој е преголем за јајце

Одговор: Најверојатно во него се става половина портокал или грејпфрут за да се јаде со лажица.

„Ние имаме различни видувања околу тоа дали е неисечена вилушка или неизвиткана лажица.

Одговор: Тоа е лопатка за сенф

„Тоа беше подарок. Не сакам ни да прашам што е тоа“.

Одговор: Ова е специјална вазна за садење растенија во затворен простор.

„Видов 2 лажици прикачени на дрвена рачка во продавница“

Одговор: Тоа е музички инструмент наречен „лажички“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

25 Фотографии од Италија кои не воодушевија денес

24 Винтиџ предмети кои за некои се ѓубре, а за други среќни