во , ,

16 Луѓе споделија фотографии кои им го поделија животот на „пред“ и „после“

Реклама

Одредени настани можат да резултираат со големи промени во нашите животи, но само неколкумина успеваат да ги забележат овие моменти на камера. Сепак, има луѓе кои преживеале сериозни болести, операции и разделби со своите сакани, а сепак успеале да ги документираат најважните трансформации во нивните животи.

1. Ја направив оваа слика од мене и мојата свршеница Оливија во март 2017 година. Ја сакам оваа слика, но исто така ја мразам затоа што е последната слика што некогаш ја направив од нас заедно. Оливија загина во сообраќајна несреќа.

2. Оваа фотографија на мојата мајка беше направена и подоцна покажана на вдовец кој сакаше да се ожени со неа. Потоа се испостави дека младоженецот имал туберкулоза и тој и неговото семејство го сокривале тој факт. За среќа, мојата мајка не се омажи со тој човек.

3. Фотографијата е направена веднаш откако дознав дека имам Лајмска болест. Сакав да се откажам од средното училиште, но моите пријатели ми помогнаа и ме поддржаа низ последните месеци пред нашето дипломирање.

4. Некој ширеше гласини дека моите повреди се лаги на универзитетот. Веднаш штом ми кажаа лекарите дека, по една година рехабилитација, моите нозе повторно функционираат нормално.

5. Служев на подморница 5 години. Кога се вратив дома, паднав во депресија и во еден момент имав самоубиствени мисли. Ова куче ми го смени животот пред 2 години.

6. Мојата жена штотуку ги роди нашите близнаци во болницата. Таа веќе беше во породување кога докторите одлучија да направат царски рез. За среќа, сè помина добро.

7. Се преселив во Њујорк Сити. Се иселив од земјата каде што пораснав, имав долг од 50.000 долари, и имав точно НУЛА заштеди на мојата сметка. Бев на работ да станам бездомник.

8. Ги правам првите чекори по спинална фузија. Ова беше моментот кога мојот живот целосно се промени.

9. Пред 2 недели го родив моето прво дете. Зарем не треба ова да биде најсреќниот период во вашиот живот? Сепак, ова беше денот кога дознав дека моето момче, таткото на детето, ме изневерува. Го напуштив следниот ден додека беше на работа.

10. Моето момче со кое бев 8 години раскина со мене преку порака само затоа што не ми се допадна како неговата колешка го допираше неумесно, а тој ја пушташе да го прави тоа.

11. Бев 24 недела бремена. Се будев и губев свест постојано. Пробувавме повеќе од една деценија да имаме бебе. Денот по оваа фотографија го родив нашето бебе.

12. Мојот пријател неодамна се натпреваруваше на филмски фестивал. Ова е моментот кога го објавија дека неговиот филм победил.

13. Мојата коса паѓаше, лицето ми беше подуено, и органите ми откажуваа поради пореметување во исхраната. Конечно сум здрава, среќна и напредувам!

14. Јас штотуку освоив сребрен медал на државно првенство во карате. Почнав да чувствувам неподнослива болка во грбот поради тешкото тренирање и останав во кревет две недели. Ја чувам оваа фотографија како потсетник никогаш да не заборавам на моето здравје.


15. Имав 18 години тука. Во тоа време официјално ми беше дијагностициран ОКП, параноја, и имав симптоми на шизофренија. Поминаа 2 години консултации со психолози, земање лекови, и конечно сум во мир со себеси.

16. Моето момче ме натера да се здебелам бидејќи беше толку љубоморно, не сакаше другите мажи да ме гледаат привлечна. Ова беше денот кога раскина со мене преку порака. А ова сум јас една година подоцна…

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Мажите велат: – Жени, не се возбудувајте премногу ако трчаме по вас…

Разговараат пријатели за суеверие и еден вели…