во , ,

16 Чудни предмети кои би го збуниле дури и Шерлок Холмс

Како деца, веројатно им поставувавме секакви прашања на возрасните околу нас. И на наше чудење, тие секогаш ги знаеја одговорите. Како возрасни, ретко наидуваме на интересни работи чија цел не ја знаеме, но нивното откривање станува поголем предизвик. За среќа, Интернетот постои, па брилијантните детективски умови можат да го спасат денот.

„Пронајдено во бања на постара жена – 6 парчиња наредени едно врз друго и дупка на дното…“

 • Одговор: „Се користи за наводнување на растенијата“.

„Останавме во изнајмен стан – зошто отворот има зелено светло внатре?

 • Одговор: „Веројатно светилка за стерилизирање со УВ-Ц. Ги убива бактериите/вирусите додека минуваат. Исто така, може да помогне да се спречи појавата на мувла“.

„Ми беа испратени од Рим, Италија, неподигнати. Има 8 од нив во 2 различни големини.”

 • Одговор: „Ова се капаци за предната оска на мотоцикл“.

„Пронајден во работилница на член на семејството; изгледа како леано челик или железо, кука за вага“.

 • Одговор: „Тоа е винтиџ кука за поштенска торба“.

„Вграден е во кујнски пулт во висококвалитетен дом. За што се користи?’

 • Одговор: „Тоа е електрична бања со топла вода“.

„Имате ли идеи што оставил некој на домашната забава?

 • Одговор: „Ова изгледа како отров за стаорци/глодари“.

„Мајка ми ме замоли да прашам.

 • Одговор: „Тоа е држач за сечило или слично“.

„Дали некој знае што е ова? Тоа е од Јапонија.”

 • Одговор: „Тоа е чаша за шеќер“.

„За што служат тие навлаки?”

 • Одговор: „Tie ја штитат јакната одоздола и ја канализираат водата, така што дождот има помала веројатност да продре низ ткаенината или низ патентите и шевовите“.

„Ова го најдов кај дедо ми. Немам идеја од каде да почнам“.

 • Одговор: „Ова е збир на приклучоци за машина за шиење од доцните 1800-ти“.

„Што е тоа метално со рачка на врвот?

 • Одговор: „Се користи за носење огревно дрво“.

„Каква е таа дрвена алатка што личи на соковник?

 • Одговор: „Тоа е калап за ориз“.

„За што служи ова парче мебел со чуден изглед?“.

 • Одговор: „Тоа е ергономски стол за клекнување. Колената минуваат преку перницата од десната страна“.

„Предмет од 1950-тите, цврста дрвена рачка прикачена на тркалезни метални работи“

 • Одговор: „Тоа е острилка за ножеви“.

„Нешто што мојот дечко доби со неговата нова футрола за телефон.

 • Одговор: „Се користи за завиткување слушалки или полнач“.

„Најдов чуден електронски чип во користен паричник. Можен уред за следење или само безопасно лого?“

 • Одговор: „Тоа е само перница за нос од пар наочари“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Девојка која пресоздава облека на познати личности дома и која ги надминува оригиналите

19 Деца на славни личности за кои не ни знаевме дека постојат