во , , ,

17 Факти кои докажуваат дека Сингапур најверојатно се наоѓа во друга димензија

Сингапурските такси возила имаат ретровизор на задната врата за патникот да може да види дали има автомобил одзади кога ја отвора вратата.

Во последните 50 години Сингапур се претвори во супер развиена држава, на која ѝ се воодушевуваат многу од соседните земји во Азија.

Сингапур веднаш асоцира на неверојатно високи облакодери, инженерски достигнувања, но и строги казни за прекршителите на законите.

Луѓе на Reddit споделуваат интересни фотки од секојдневието во Сингапур кои се докази дека е уникатно место за живот:

Прозорците на возовите во Сингапур се замаглуваат кога се минува покрај домови со цел да се заштити приватноста на станарите

Од автоматите можете да купите сѐ, па дури и парче норвешки лосос

Од автомат можете да си купите дури и пица 24 часа на ден, таа е однапред подготвена и чека на вас

Сцена од трговски центар во Сингапур – безбедноста на прво место:

Аеродромот во Сингапур „Jewel Airport“ има толку добар дизајн што се прават дури и торти по него

Сингапурските такси возила имаат ретровизор на задната врата за патникот да може да види дали има автомобил одзади кога ја отвора вратата

Ова е мултикултуролошко општество, можете да слушнете секакви јазици

По улиците може да сретнете многу луксузни автомобили, како ова розово Lamborghini со уникатен дизајн

Постои продавница за миленици во која се продаваат само мравки

Совршен поглед од апартман во Сингапур:

Се ценат добрите дела и се искажува благодарност

Автомат за кокос, можеби првиот во светот

Обично утро во Сингапур – не е реткост да видите видри по улиците, а дури и по базените во некои станбени комплекси, ги има многу

Од ова место од автобус од една страна се гледа Малезија, а од друга страна природниот резерват Букит-Тимах во Сингапур

Можете да позајмите чадор и да го оставите на крајот од патеката

Многу пакувани пијалаци се еко пријателски и имаат хартиени цевки

Хотелот „Garden“ во Сингапур има раскошна вертикална градина

Што мислиш?

30 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

13 Работи кои беа сосема поинакви во 90-тите години

32 Тетоважи кои треба задолжително да ги видите пред да решите да се тетовирате