во , ,

17 Фотографии од Јапонија кои не изненадуваат, но за локалното население е само досадно секојдневие


Колку и да зборуваме за Земјата на изгрејсонцето, безброј ситници секогаш остануваат неспоменати. На крајот на краиштата, Јапонија ги изненадува луѓето повеќе од која било друга земја во светот и ќе бидат потребни децении за правилно проучување на нејзината историја и култура.

Шпагетите во Јапонија се пакуваат по порции и на секоја порција е означено времето за готвење.

За да ги спречат децата да истрчаат на патот, Јапонците им ставаат ранец со каиш.

На станиците има вакви штандови од кои може да се работи.

Ако ви треба помош со терминалот на станицата, вработен буквално ќе излезе од него и ќе ви покаже сè.


„Мали ќебиња со копчиња кои првпат ги сретнав во Јапонија и во кои се заљубив.

„Речиси секоја книжарница дава дополнителни корици кога купувате книга, така што никој не знае што читате во автобусот. Во исто време, има многу рачно изработени платнени навлаки за продажба“.

„Во канцелариите на јапонските гинеколози има столчиња на кои седите и сами ве креваат. А меѓу тебе и докторот виси завеса и никој не може да види“.

Јапонски автомат кој совршено се вклопува со околината,

Ова се ноќните автобуси во Јапонија.

Многу е удобно! Бесплатно даваат и влечки.

„Тие велат дека во Јапонија е невозможно да се стане еден од нив. Доаѓам во селото каде што живеев…“

„Одам во ресторан, „А ќерко, многу ни недостигаш, ќе ти направиме ролна со јајца бесплатно“, „Што направи бившиот?“.

Тоалетите имаат копче за приватност што пушта звук кога ќе се притисне и го пригушува сето она што го правите внатре.

Не е досадно во полициската станица.

„Живеев во Јапонија 15 години и до ден денес мислам дека лажната храна овде е едноставно неверојатна“.

Тоторо посакува добро утро.

Некои јапонски тоалети имаат седишта што висат на ѕидовите. Тие се неопходни за да го ставите вашето бебе во нив.

Оваа вечерна фотографија е како цртеж од аниме.

За да не се занимаваат со педикир, Јапонките носат вакви хулахопки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Тато, јас би се оженил со конобарката Ружа…

50 Пати кога луѓето се обиделе да ги модифицираат своите автомобили на најсмешни можни начини