во , ,

17 Чудни предмети кои се непознати за повеќето луѓе

Реклама

Откако луѓето почнале да живеат во групи, создале многу работи кои го олеснуваат животот. Кога ќе погледнете некои од нив, лесно е да се каже за што служат врз основа на тоа како изгледаат. Но, потребно е многу размислување за да се открие за што се користат некои други креации. Меѓутоа, за наша среќа, интернет корисниците никогаш не се далеку и сакаат да објаснуваат како да ги користите овие збунувачки предмети.

1. „Купив стара куќа и го најдов ова во плакар недопрено од 1960-тите до денес, има ли идеја што е тоа?“

 • Погрешно го држиш. Ми личи на нос со закачени мустаќи од забавната продавница, без ластик.

2. „Дрвен предмет, долг околу 90 см и висок 40 см. Метална лента во средината, можеби и метални краеви.“

 • Ова е конус што се користи за обликување на суровиот филц во форми за правење шапки. Материјалот се завиткува околу конусот и потоа се сече на половина (надолу од металната лента) за да се направат 2 половини што се првиот чекор во правењето шапка од волнен филц.

3. „Јас и мојот пријател го најдовме овој црвен цилиндричен предмет надвор од неговиот стан. Висок е околу 5 сантиметри и има сребрена игла на крајот.’

 • Ако е 3D испечатен, веројатно е реквизит – куршум Anti-Quirk од косплејот „My Hero Academia“.

4. “Клучарчиња со пластични врвови?”

 • Тоа е само играчка.

5. „10-12 см артикл налик на кармин со лого и натпис „Made by Hiromi Yamamoto“ на дното. Една батерија ААА, не работи.“

 • Некој електричен масажер за нега на кожа.

6. „Чудна торба направена од метал и кадифе со кафез во неа, прилагодлив отвор од едната страна и отвори за воздух на страната што се извлекува.“

 • Ова е ретро пренослив грејач за нозе.

7. „Дрвени стапчиња за јадење во кафуле во Фиренца?“

 • Полици за весници. Прачките имаат поделени делови и хартијата поминува низ нив. Тие обично се со големина за весници со широк лист.

8. „Ова има долга рачка како лопата, но на крајот изгледа како кошница/лопатка?“

 • Дефинитивно телескопски собирач на овошје.

9. „Какви се тие мали бели кутии околу основата на нашиот хотелски кревет?“

 • Претпоставувам дека ги чуваш навлаките на креветот. Со лизгање на шрафцигер во отворот може да се ослободи механизмот.

10. „Какви се овие мали пластични „капи“? Бела пластика со обоена гумена затка и јамка. Внатре има жолтеникаво-кафеава пена или сунѓер“.

 • Изгледа како медицински производ наречен миникап.

11. „Тие беа вклучени во торба за меморијален голф турнир. Долги се околу 20 см, направени од полутврда пластика.“

 • Ова е алатка наречена spudger.

12. „За што се користи црвената шилеста пластика? Не можам да добијам директен одговор.“

 • Моја претпоставка е за отварач од стар стил, туркаш со него за да не исечеш прст.

13. „Го најдов ова во вреќа со чипс од ракчиња. Многу е тешко и проѕирно.“

 • Вака изгледа чипсот од ракчиња пред да се испржи.

14. „Од мермерна машина. Пластика со пена на рабовите. Тоа е лесно.”

 • Тоа е играчка која секогаш стои на пенливите рабови.

15. „Мала пластична инка од 4 см внатре, проѕирна со завртена основа/капак.“

 • Мислам дека тоа е адаптер PEG / G-цевка. Го туркате/зашрафувате тенкиот крај во цевката прикачена на вреќата за течна храна и потоа туркате во цевката PEG. Или го користите проѕирниот надворешен дел за да ја поврзете G-цевката со шприц.

16. „Какви се тие копчиња на подот под мијалниците во оваа бања на факултет? Се чини дека тие не прават ништо кога се притиснати.“

 • Ова е ножна педала за славина за бања која сега е заменета со рачни сензори за славина. Тоа е вистински вентил и всушност е посигурен, но поскап.

17. „Овој предмет го најдов на дното на една фиока. Тежи околу 1 грам, долг е 3 сантиметри и е направен од тврда, проѕирна пластика. Што е ова?”

 • Мислам дека тоа е играчка шише со вода за хрчак. Се сеќавам дека имав нешто слично кога бев млад со мојот сет од најмалите миленичиња.

Дали сфативте за што се работи за некои од овие работи? Кога последен пат нешто навистина ве шокираше?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

8 Уникатни места кои целосно се променија во последните 100 години

17 Познати личности во професионални фотографии и обични домашни кадри