во , ,

18 Луѓе чие љубезно срце не импресионираше денес

Светот е полн со грижливи луѓе. Тие ја забележуваат секоја ситница: случајно паднати клучеви, неисечен тревник и по некои посебни знаци знаат кога на друго лице му треба помош.


„Мојот пријател библиотекар се облекува како Елса, па времето кога таа им чита на децата изгледа магично.“

„Направив тирамису за да им се заблагодарам на другите луѓе. Им го давам и им кажувам дека во една од 10-те порции има цреша и кој ќе ја добие ќе има среќа. “

„Цреши, се разбира, ги има во секоја порција.“

„Не ми требаат расни кучиња. Кучињата скитници се најслатки“


„Другите мои птици го отфрлија и го колваа ова мало пиленце, но ќерка ми реши да се увери дека е добро“.

„Пред четири години свирев гитара на пазар и добив компири, џем и јаткасти плодови. Сеќавањата на овој настап ме загреваат кога се чувствувам осамено“.

„Вработениот во Старбакс ми донесе второ кафе. Не ѝ се допадна како испадна првиот цртеж и го преправи. За малку ќе заплачев“

„Мојата соседка е медицинска сестра и поради нашите набиени агенди ретко се среќаваме да разговараме. Вчера излегов да го косам тревник и го искосив и нејзиниот. И ова утро го видов ова“

„На баба ми и нејзиното куче купив селскостопански автомобил за да може да продолжи да работи на својата сакана фарма“.

„Вработениот забележа дека имам паричник во стилот на „Хогвортс“ и ми го направи кафето едноставно магично“.

„Мојот дедо, кој порано работеше како пожарникар, не можеше да го прослави роденденот со семејството. Затоа повикавме противпожарно возило и момците дури му ги вклучија сирените“.

Група луѓе засадиле различни дрвја во шумата за тоа да се случува секоја есен

„Училиштето формираше клуб чии членови пуштаат бесплатни канцелариски и хигиенски средства за сите деца на кои им се потребни.“

„Мојот син има аутизам, тој навистина сака кученце. Му кажав колку е важно да се грижи за него. И денес го видов како го врзува своето плишано куче во сигурносен појас“

„Една жена ми остави бакшиш од 1.000 долари. Исклучително сум ѝ благодарен“.

„За годишнината на моите соседи, решив да им испечам кексчиња“.

„Се враќам од работа и добивам повик. Началникот на одделот ги загуби клучевите и сака да погледнам на автобуската постојка. Ги прегледав околните снежни наноси – ги нема. Гледам на автобуската станица – ги нема“

„На постојката има киоск. Чукам, прашувам и ми ги даваат клучевите. Благодарение на луѓето, благодарение на таквите мали нешта продолжуваме да живееме среќно“.

„Мојот поранешен шеф слушна шум на шкрипење од корпата за отпадоци, го најде ова чудо таму и го донесе во канцеларија. Наскоро се пресели во неговиот стан и прерасна во дрска бело-црвена мачка“.

„Ја изгубив работата. Бидејќи живеам сам, не чувам храна. На 31 декември се покажа дека фрижидерот е празен. Прв пат бев толку гладен, но не бев навикнат да просам“

„И тогаш еден мој пријател дојде на гости. Не знам кога, но погледна во фрижидерот, излезе и набрзо се врати со еден куп храна. И имав полн фрижидер!“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

19 Бездомни животни на кои едноставно им е потребна љубов

23 среќници кои нашле вистинско богатство на буниште