во , ,

18 најчудни пазари во земјите низ светот: Пазар за дијаманти, пазар за инсекти

Пазар за камили, пазар за предмети за вуду магии, пловечки пазар за цвеќе… Локалните пазари ја доловуваат вистинската слика за земјите.

Локалните пазари се атракција за туристите. Тие ја даваат вибрацијата на локалците и ви ги демонстрираат нивните навики.

Некои од нив се толку чудни што ќе ве остават без зборови:

Пазар за риби и морски плодови во Токио, Јапонија

Пловечки пазар за цвеќе во Амстердам, Холандија

Пазар на шини од воз во Тајланд

Воз минува 8 пати на ден и продавачите ја прибираат робата на страна.

Пазар за злато во Дубаи

„Тивок“ пазар во Индонезија

Не е гласно на сите пазари, тука продавачите и купувачите тивко со гестови и прсти ја договараат трансакцијата.

Пазар за дијаманти во Сурат, Индија

Пазар за камили во Обединетите Арапски Емирати

Пазар за храна во уметничка градба во Валенсија, Шпанија

Пазар за инсекти во Камбоџа

Пазар за сувенири и винтиџ работи со изглед како од бајка во Измаилово, Русија

Пазар за птици во Кабул, Авганистан

Пазар за предмети за вуду магии во Лима, Того

Пазар што изгледа како портал за во друга димензија во Ротердам, Холандија

Пазар на духови, кој всушност е пазар за антиквитети во Пекинг, Кина

Пазар на плажа со звук на бранови и музика во живо во Дарвин, Австралија

Подземен пазар во Валекнбург, Холандија

Пазар каде земјоделски прозиводи се заменуваат за ѓубре и се чува природата во Мексико

Пазар за книги во Лил, Франција

Што мислиш?

26 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Несовесните туристи си го добиваат по пошта ѓубрето кое го оставиле во национален парк во Тајланд

19 предмети кои во минатото изгледале сосема поинаку: Фрижидер, маус за компјутер…